Windows XP'nin Sarstığı PC Pazarının Son Umudu Windows 10

Windows XP'nin Sarstığı PC Pazarının Son Umudu Windows 10

İşlemci ve yonga üreten şirketlerin gelirlerinin yüzde 90’dan fazlası PC satışlarıyla doğru orantılı. PC satışlarındaki düşüşler bu şirketleri çok zor duruma sokuyor. Windows 10 bu noktada can simidi vazifesi görebilir mi?

Özellikle Intel gibi şirketler, 2015 yılında PC satışlarının durgun gitmesinden çok şikayetçi. PC Satışları, iPhone Satışlarının Gerisine Düşmek Üzere haberimiz aslında durumun önemini gayet detaylı olarak özetliyor.

Intel CEO’su Brian Krzanich Windows 10’un bu durumu değiştireceğine inandığını söyledi. Krzanich’e göre Windows 10’un çoklu platform ve evrensel uygulamalar gibi desteklediği ortam çeşitliliği, aslında PC satışlarını yeniden yükseltebilecek önemli bir fırsatlar zinciri. Krzanich, özellikle Hololens teknolojisinin de devreye girecek olmasıyla beraber dizüstü ve masaüstü PC’lerin tekrar altın çağına döneceğini savunuyor.

Özellikle milyonlarca işletmenin hala Windows XP kullanıyor olması PC pazarını baltalıyor. Bunun sebeplerini de PC Pazarında Durgunluğun Tek Suçlusu Windows XP haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Ancak Windows 10’un piyasaya girmesiyle beraber XP tamamen ortadan kalkacak. Çünkü XP üzerinde yapılan hiçbir işlem evrensel uygulamalarla uyumlu olmayacak. Küçük işletmeler de Windows 10 ile hazırlanmış hiçbir dokümanı görüntüleyemeyecekler.

Bu faktörlerin de etkisiyle Intel CEO’su Brian Krzanich, PC satışlarını Windows 10’un kurtaracağına inanıyor.

PC Satışlarında Düşüş Yaşanıyor, PC'yi Terk mi Ediyoruz?

Google, Windows XP için Chrome Desteğini 2015 Sonunda Bitiriyor

YORUMLAR