Windows XP’nin Son Güvenlik Süresi Doldu

Windows XP’nin Son Güvenlik Süresi Doldu

Google mühendisi, Microsoft’un Windows XP işletim sisteminin güvenlik desteği bitiş tarihinin geçtiğini söyledi.

Microsoft’un tüm Windows XP kullanıcılarının daha yeni bir işletim sistemine yani Windows 7 ya da Windows 8’e geçmelerine yönelik isteği artık bir sır değil. Fakat istatistiklere göre bunu yapan müşterilerin sayısı Microsoft’u beklediği düzeyde değil.

Google’ın Bilgi Güvenliği Mühendisi Justin Schuh, Hacker News’te yayımladığı bir yazıda Windows XP’nin, güvenlik desteği bitiş tarihi çoktan geçmiş olan bir işletim sistemi olduğunu yazdı ve hangisi olursa olsun daha yeni bir yazılıma geçmenin, çok akıllıca bir seçim olacağını açıkladı.

Windows XP’ye yapışıp kalmanın çok büyük bir risk almak olduğunu belirten Schuh’un yazısı şöyle devam etmekte: "Ben Chrome Windows güvenlik mekanizmasındaki rehber geliştiricilerden biriyim. Sizi temin ederim, Vista ile güvenlik alanında yaptığımız, XP ile sıkıştığımız şeyleri geliştirmek oluyor. DEP, ASLR olmadan zaten güvenilmezdir ve oldukça değersizdir. Aynı zamanda, WebKit’e karşı kullanılan ortalama eski işaretçi ile sisteminiz arasındaki ilk savunma hattı olan SEHOP ya da diğer bellek hafifleticiler de yoktur.”

NetApplications tarafından geçen hafta için sunulan son çizelgelere göre, Windows XP, yüzde 38.71’lik pazar payı ile ikinci en popüler işletim sistemi durumunda.  Windows 7 ise, yüzde 45.35'lik pay ile en üst sırada bulunuyor. Windows 8, yüzde 2.25 ile hala bunların çok uzağında.

Tabii ki Microsoft bu Windows XP kullanıcılarını, daha yeni bir işletim sistemine geçmeleri için zorlamaya devam edecek. Tıpkı Google mühendisinin dediği gibi, Windows XP artı güvenli değil. Şirket, 2014 yılının Nisan ayında XP için güncelleme ve yama desteğini durduracak.

Microsoft bu konuda şunları söylüyor: “Çevrenizde hala Windows XP çalışıyorsa ve taşımanın 8 Nisan 2014’e kadar tamamlanacağını hissetmiyorsanız ya da henüz başlamadıysanız, Microsoft size yardımcı olabilir.”

Max Payne 3’e Yeni İçerik Çıkıyor

YORUMLAR