Windows XP'ye WannaCrypt Yaması

Windows XP'ye WannaCrypt Yaması

WannaCrypt (WannaCry) isimli zararlı yazılımın dünya çapında bir salgına dönüşmesinin ardından harekete geçen Microsoft, Windows XP için bir güncelleme (yama) yayınlayacağını ve bu güncellemenin direkt olarak zararlı yazılımı engelleme üzerine olacağını söyledi.

Windows XP'ye olan güncelleme desteğini üç yıl önce sonlandıran Microsoft, kullanıcılarını da güncelleme eksikliği konusunda uyarmıştı. Güncelleme gelmeyen yazılımların saldıraya daha açık olduklarını belirten şirket, bu sebeple kullanıcılarına yeni sürümlere geçmelerini söylemişti. Fakat neredeyse her ülkeyi etkileyen WannaCrypt saldırılarının ardından geri adım atan Microsoft, son bir güncelleme daha yayınlayacağını belirtti. 

Birkaç gün önce 99 farklı ülkeyi hedef aldığı söylenen, WannaCry ya da WannaCrypt, bir tür şifreleme yazılımı. İşletim sistemlerinin açıklarından yararlanarak, bu sistemlere sızmayı başaran virüs, sistemi ele geçirmesinin ardından öenmli dosyaları şifreliyor. Ardından hackerlar, şifrelenen dosyaların sahiplerine ulaşarak, bu bilgileri geri vermek için yüksek meblağlarda fidyeler istiyorlar. 

Virüsün nasıl yayıldığını inceleyen bir blog yazısı da yazan Microsoft, hala çok sayıda olan Windows XP kullanıcılarını da yeni güncellemeyi yüklemeleri konusunda uyardı. Yeni güncellemenin ardından WannaCrypt'in XP tabanlı bilgisayarlara sızma oranın da düşeceği belirtildi. Eğer bu sorundan muzdaripseniz, hemen aşağıdaki küçük videoyu izleyerek çözüm arayabilirsiniz:

Dünyada 99 Ülkeyi Etkileyen Virüs Türkiye'ye Sıçradı!

İspanya'da Büyük Şirketlere Siber Saldırı Düzenlendi

YORUMLAR