Windows XP'ye Zam Geliyor

Bankalar ve benzer kurumlar XP'den vaz geçemeyince Microsoft, kurumlara özel olarak uyguladığı destek ücretlerini artırıyor.

Windows XP'ye Zam Geliyor

Microsoft, Windows XP'ye destek vermeyi geçen yıl Nisan ayında kesti. Ama hala pek çok yerde büyük bankalar ve kurumlar, büyük oranda XP ile çalışmaya devam ediyor ve bu rutini bozmak istemiyorlar. Microsoft sistem değişimine ikna için zorlayıcı bir yöntem uygulayacak.

Kurumlar sistem değiştirmeyi zahmetli bulunca Microsoft, kurumlara özel olarak, ekstra bir ücretle destek verilmeye devam etmeye karar vermişti.

Bu destek ücreti, bilgisayar başına yıllık 200 dolar ve bir kurum için en fazla 250 bin dolar olarak ön görülerek bu şekilde kurumsal anlaşmalar imzalandı.

Microsoft 2015 Nisan'ından itibaren bu fiyatı iki katına çıkarmaya hazırlanıyor. Böylece kurumlar bünyelerinde çalıştırdıkları her XP yüklü bilgisayar için 400'er dolar yıllık destek ücreti ödemek zorunda kalacaklar. Maksimum ödeme de kurum başına 500 bin dolara kadar çıkacak. Yani büyük bankaların veya XP’de ısrar eden şirketlerin yılda 500 bin doları sadece Windows XP'yi sağlıklı çalıştırmaya devam etmek için ödemesi söz konusu.

Bu durum kurumlarda artık hızla XP'yi terk etmeleri gerektiğine dair zorlama bir uyarı olarak da algılanabilir. Zaten güvenlik adına her hangi bir destek görmeyen uygulamanın kullanılmaya devam edilmesi kurumsal bünyeler için son derece tehlike arz ediyor. 

İlk Windows XP Reklamı

Bill Gates Windows XP'yiBöyle Tanıtmıştı

Hala Windows XP Kullanan Emektarlara Güvenlik Önerileri

YORUMLAR