Windows'un 27. Yaş Günü Kutlu Olsun

Windows'un  27. Yaş Günü Kutlu Olsun

Microsoft, şu sıralar başarılı ürünü Windows 8'in dağıtımı ve reklam kampanyalarıyla çok fazla uğraşıyor olacak ki, bundan tam 27 yıl önce 20 Kasım tarihinde yayınladığı Windows'un ilk versiyonunu unutmuş olsa gerek.

Windows 1.0 olarak adlandırılan bu proje kullanıcıların daha önce hiç görmedikleri bir şekilde kendi bilgisayarları üzerinde çoklu yönetimsel grafik arayüzü ile çalışmalarına olanak tanıyan ilk Microsoft yazılımı olarak hayata geçmişti.

O zamanlarda birçok tüketici böyle gelişmiş bir işletim sistemiyle ilk kez karşılaştığı için, Windows'u MS-DOS işletim sistemi için bir kullanıcı arayüzü olarak adlandırmıştı. Her ne kadar MS-DOS tabanına dayanıyor olsa da getirdiği not defteri, takvim, saat ve hesap makinesi gibi yeni özellikler sayesinde gerçekten büyük ilgi uyandırmıştı.

Windows 1.0 resmi olarak 1986 Mayıs ayı içerisinde 1.02 sürümüne güncellenerek Microsoft'un ilk uluslararası işletim sistemi sürümü olarak dikkat çekmişti. Windows 2'nin çıkışı ise yaklaşık 1.02 sürümünden bir buçuk yıl sonra 1987 Aralık tarihinde genel olarak kullanıma açıldı.

YORUMLAR