Windows'un En Ünlü Duvar Kağıdı 20 Yaşında!

Windows'un En Ünlü Duvar Kağıdı 20 Yaşında!

Günümüzden 15 sene önce, 2001 yılında Microsoft'un en başarılı işletim sistemlerinden biri olan Windows XP resmi olarak yayınlanmıştı. Çıktığı dönemde sahip olduğu modern arayüzle kullanıcıların beğenisini kazanan Windows XP bu şık görünümüyle kullanım kolaylığını birleştirmekteydi. 15 senenin ardından halen dünyanın en yaygın kullanılan 3. işletim sistemi olan Windows XP tam anlamıyla yaşayan bir efsane.

Windows XP'nin bir efsane olmasının nedenlerinden biri olan klasik Windows XP duvar kağıdının hikayesi ise oldukça ilginç. Geçtiğimiz günlerde 20. yaşına giren bu duvar kağıdı aslında bir National Geographic fotoğrafçısı olan Charles O'Rear'ın çekmiş olduğu bir fotoğraf. Windows XP'nin bu klasik duvar kağıdı Windows XP'den de daha yaşlı. Charles O'Rear bu fotoğrafı 24 Haziran 1996 tarihinde çekmişti. Kaliforniya'da çekilen fotoğrafı ilginç yapan özellik ise üzerinde herhangi bir modifikasyon yapılmamış olması. Yani Windows XP duvar kağıdı Photoshop gibi fotoğraf düzenleme programları tarafından değiştirilmemiş ve üzerinde efekt uygulanmamış bir fotoğraf.

Microsoft geçtiğimiz sene Nisan ayında Windows XP'ye sunduğu teknik desteği resmi olarak sonlandırmıştı. Bu da Windows XP'nin kullanım ömrünün artık dolduğuna işaret ediyordu. Fakat buna rağmen dünya çapında kullanıcılar Windows XP'yi bir kenara bırakmayı reddediyorlar. Dünya çapında kullanılan bilgisayarların yüzde 10'luk bölümünde Windows XP yüklü. "Bliss" adı verilen klasik Windows XP duvar kağıdı ise Windows denilince akla gelen ilk görüntülerden olmaya devam ediyor.

YORUMLAR