WinRAR'da Ciddi Bir Güvenlik Açığı Bulundu!

WinRAR'da Ciddi Bir Güvenlik Açığı Bulundu!

Milyonlarca kullanıcıya sahip popüler arşivleme programı WinRAR, kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye atan ciddi bir güvenlik açığını bünyesinde barındırıyor. Araştırma şirketleri WinRAR'ın gözünden kaçan çarpıcı detayları ayrıntısıyla ortaya döktü.

Güvenlik araştırma şirketi Vulnerability Lab tarafından yapılan incelemede WinRAR'da önemli bir güvenlik açığı bulundu. Geliştirici şirketin bu açıktan haberi olmamasından dolayı milyonlarca kullanıcının bilgileri uzun süredir neredeyse korunmasız olarak saklanmış. SFX olarak adlandırılan güvenlik açığı sayesinde kötü niyetli yazılımlar bilgisayarınıza sizin hiç haberiniz olmadan sızabiliyor. Siz aslında herhangi bir sıkıştırılmış dosyayı WinRAR kullanarak unzip etmeye çalışırken diğer bir yandan da virüsleri aktif hale getiriyormuşsunuz. 

SFX sayesinde sizin haberiniz bile olmadan virüslerin dosyaları açabilmesi mümkün. Bu sayede sisteminize yayılan kötü niyetli yazılımlar kısa sürede tüm bilgilerinizi elde edebilir. Sisteminize sızan virüsler dosyalarınızı elde etmekle kalmayıp HTML olarak internet çoğalıyor. Yani çok kısa bir süre sonra bilgisayarınıza sürekli yeni virüsler yükleniyor.

Henüz WinRAR tarafından bu konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapılmadı fakat güvenlik açığı deneyimli şirketler tarafından doğrulandı. 5.21 sürümünde ortaya çıkan bu virüslerden kaçınmak için bir süre unzip işlemi gerçekleştirmeyin. En azından güvenli kaynakları kullanarak kendiniz koruyun. Ama hala WinRAR kullanıyorsanız sisteminiz tehlikede hatırlatalım.

WinRAR indirme linkleri:

WinRAR'da En İyi Sıkıştırma Yöntemi Hangisidir?

YORUMLAR