WordPress’in 'Bebo' İsimli Yeni Versiyonu Yayınlandı

WordPress Yeni Versiyonu Bebo 1

Web dünyasının en popüler içerik yönetim sistemi WordPress, 5. versiyonuyla kullanıcılarının karşısına çıktı. Küba’lı caz sanatçısı Bebo Valdés onuruna Bebo adının verildiği WordPress 5.0 özellikle yeni editörüyle dikkat çekiyor.

Artık blok tabanlı çalışan editörde multimedya, text, alıntı gibi her bir içerik kendi bloğunda yer alıyor. Yeni editör, daha akıcı bir düzenleme deneyimi sunmasının yanı sıra eski içeriklerinizin görünümünü de etkileyecek. Editör, blok tabanlı yapısı sayesinde kullanıcılarına daha esnek bir içerik yaratım deneyimi sunacak.

İçerisinde birçok blok yapısı da bulunduran yeni versiyon, ilerleyen zamanlarda açık kaynak ekosistemin katkılarıyla kullanıcılarına daha fazla blok tipi de sunacak.

WordPress Yeni Versiyonu Bebo 2

Klasik Editör Hala Mevcut

WordPress 5.0’a geçiş yaptığınız halde eğer eski editörü kullanmak isterseniz, klasik editöre uygulama içerisinde eklenti olarak ulaşabilirsiniz. WordPress, güncelleştirme sonrası yeni editör ile sorun yaşayan kullanıcıların klasik editörü kullanmasını tavsiye ediyor. Ayrıca WordPress, klasik editöre 2021 yılına kadar destek vereceğini açıkladı.

WordPress Yeni Versiyonu Bebo 3

Varsayılan yeni tema 'Yirmi Ondokuz'

WordPress 5.0 versiyonuyla gelen bir başka yenilik de varsayınlan tema Yirmi Ondokuz oldu. Yeni editörle tamamen uyumlu bir yapıya sahip olan yeni tema, çok çeşitli amaçlar için kullanılabilir hale getirilen daha modern bir tasarıma sahip. Bir çok WordPress kullanıcısının sorunu olan yavaş yüklenme problemini hafifletmek için de sistem fontları kullanılıyor.

WordPress Yeni Versiyonu Bebo 4

WordPress’in yeni versiyonu, yazılım geliştiricilerini de sevindirecek. Çünkü geliştirme esnasında yapılacak değişikliklerin içerik yapısını değiştirmesi önlenmiş. WordPress 5.0 aynı zamanda önemli güvenlik geliştirmeleri ve REST API tarafında güncelleştirmeler de içeriyor.

Yeni bir temaya sahip olan ve editör alanında önemli yenilikler sunan WordPress 5.0’ı WordPress.org/download adresinden indirebilirsiniz. Ayrıca hali hazırdaki WordPress sitelerinizi de güncellemeler bölümünden güncelleyebilirsiniz.