World of Warcraft 3 Milyon Oyuncu Kaybedip Nasıl Yüzde 30 Kar Yaptı?

World of Warcraft 3 Milyon Oyuncu Kaybedip Nasıl Yüzde 30 Kar Yaptı?

Geçtiğimiz hafta dünyanın en kalabalık MMO oyun platformu World of Warcraft, 3 milyon üyesini kaybetti. Ancak Wall Street Journal’ın haberine göre 2015’in ilk çeyreğinde gelirlerinde yüzde 30 artış var. Bu nasıl oldu?

Bir haberi okurken, madalyonun arka tarafına da bakmak son derece önemli. Çıkan haberler Activison Blizzard'ın sarsıldığı yönünde ve son derece tek taraflıydılar. Oysa işin gerçeği bambaşka. 2015 yılının ilk çeyreğinde toplam 3 milyon üye kaybeden WoW Activison Blizzard, normal şartlar altında gelirinin de yüzde 30’unu da kaybetmiş olmalıydı. Ancak ilk çeyrek bilançoları hiç de öyle görünmüyor.

Oyuncu sayısı 7.1 milyona düşen meşhur MMO World of Warcraft, Activision’un  gelirlerini yüzde 30 kadar artırmayı başardı. Bu durumda nitelik mi, yoksa nicelik mi diye tartışmaya gerek yok. Lords of Dreanor yaması çıktığında yaklaşık 3 milyon üye kazanan WoW’un aslında 2015 yılının ilk çeyreğinde kaybettiği üyelerin yarısından fazlası aktif değildi. Son 1 yıldır neredeyse hiçbir üyelik ücreti ödememiş ve her hangi bir aktivitede bulunmamışlardı. Bu noktada para ödemeyen oyuncuları sunuculardan bir uyarı sonrası silen ve bir o kadarda hile yapan oyuncudan kurtulan WoW gerçek ve aktif rakamlarına yeniden ulaştı ve yeni bir sayfa açtı.

Bunun yanı sıra World of Warcraft Activision Blizzard sadece oyun üyeliğinden de para kazanmıyor. Oyun kitapları, oyuncakları, posterleri gibi birçok yan ürün piyasada meraklısına hitap ediyor. Yani WoW yan sanayide çok hızlı ve karlı çalışıyor. Bu yüzden de WoW sayıda kaybetmiş gibi görünse de kar rakamları yukarıya doğru çıkmaya devam ediyor.  Oyunun bu temiz yükselişi de Activision’un karını paralel olarak yükseltiyor.

Blizzard Sadık World of Warcraft Oyuncularını Ödüllendirdi

World of Warcraft: Warlords of Draenor'un Sistem Gereksinimleri Açıklandı

YORUMLAR