World of Warcraft Altını Venezuella Bolivarından Daha Değerli

World of Warcraft Altını Venezuella Bolivarından Daha Değerli

Twitter kullanıcısı Kaleb Prime, Venezuella'da yaşanan ekonomik krizi herkezin anlayabilmesi için oyunlar üzerinden örnek vermiş ve World of Warcraft'ta kullanılan altınlar ile Venezualla Bolivarını karşılaştırmıştı.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi olan Venezuella, Hugo Chavez'in ölümünün ardından bir türlü durulmadı. Chavez'in ölümcül hastalığının ortaya çıkmasının ardından yerine seçilmesi için işaret ettiği eski otobüs şoförü Nicolas Maduro, seçimi kazanmasının ardından otoriter tutumlar sergilemeye başlamış ve halkın önemli bir kısmını rahatsız etmişti. Muhalefetin çoğunlukta olduğu meclisin yetkilerini feshetmek, ülkedeki güçler ayrılığı ilkesini bitirmek ve bütün gücü başkanın elinde toplamak için hazırladığı anayasa değişikliğini referanduma sunan Maduro, muhalefet partilerinin seçimi boykot etmeleriyle anayasa değişikliğini de yapmıştı. Buna rağmen Maduro'nun istifasını isteyen halk, hala sokaklarda güvenlik güçleri ile çatışırken, bugüne kadar bir muhalefet partisi başkanı olmak üzere onlarca Venezuella vatandaşı polis kurşunu ile hayatını kaybetti.

Petrol rezervi konusunda oldukça şanslı olmasına rağmen ekonomisi tepe taklak olan Venezuella'nın para birimi Bolivar, geçtiğimiz mayıs ayında ABD Dolarına karşı çok güçsüz değildi. Birkaç ay önce 279 Bolivar, 1 Amerikan Doları ederken, temmuz ayının başında 8493.97 Bolivar - 1 ABD Doları etmeye başladı. Yaşanan bu düşüş için Maduro hükümeti henüz adım atmazken, günümüz döviz kuruyla 1 ABD Doları 9.98404 Bolivar yapıyor.

İşin trajikomik tarafı Bolivar'ın değerini World of Warcraft'ta bulunan oyun içi altınlarla karşılaştırınca ortaya çıkıyor. Yapılan hesaba göre şu an 1 ABD Doları ile 8385 WoW altını alınabiliyor. Hatta ülkede döviz bulunmaması sebebiyle doların kara borsaya düştüğü söylenirken, doların kara borsada 11,185 Bolivara denk geldiği de haberlerde yerini alıyor. Kısaca Bolivar, World of Warcraft altınından bile değersiz hale gelmeye devam ediyor. Türk Lirası karşısında da oldukça değersiz olan Bolivarın eski haline dönmesi için ise ülkenin siyasi olarak durulması bekleniliyor.

World of Warcraft Gold'ları Diğer Blizzard Oyunlarında Kullanılabilecek

Bir Sonraki World of Warcraft Genişleme Paketinin Nerede Geçeceği Sızdırıldı!

Overwatch, World of Warcraft ve Starcraft 2'de İndirim Var!

YORUMLAR