Xbox Scorpio, Xbox One Kadar Güçlü Olacak mı?

Xbox Scorpio, Xbox One Kadar Güçlü Olacak mı?

E3 2016'nın en sürpriz açıklamalarından bir tanesini Microsoft yapış ve Project Scorpio isimli yeni konsolunu duyurmuştu. Xbox One'dan güçlü olacağı söylenilen Scorpio'nun ne kadar güçlü olacağı konsol gündemine düştü.

Playstation 4 ve Xbox One'ın yaygınlaşmakta olan 4K çözünürlüğün ve VR teknolojilerinin gerisinde kalması, Microsoft ve Sony'yi güncel konsollarını yenileme yoluna itmişti. Bu konuda ilk tepki Sony tarafından gelmiş ve Playstation 4K söylentileri ortaya çıkmıştı. Buna karşılık bir hamle yapması beklenen Microsoft, beklenenlerden çok yüksek donanıma sahip bir konsolu, E3 2016 sırasında duyurmuştu.

4K ve VR desteği verecek olan Scorpio'nun en önemli özelliği ise 6 teraflops GPU ile çalışacak olması. Buna eşit değerde bir işlemci ile de güçlendirilecek olan konsolun, Playstation 4K'dan çok yüksek donanım özelliklerine de sahip olması bekleniyor. Playstation 4'ün 1.81 teraflops, Xbox One'ın ise 1.32 teraflops hızında çalışan GPU'ları olduğu düşünülürse, aradaki farkı anlamak çok daha mümkün görünüyor. Ancak Microsoft'un Xbox kanadının başındaki isim olan Phil Spencer, aradaki farkı daha net ortaya koyan bir açıklama yaptı: "Scorpio, orijinal Xbox One'dan 4.5 kat daha fazla güçlü olacak."

Playstation 4K'nın ise Playstation 4'ten 2.25 kat daha güçlü olması ve GPU'sunun 4 teraflops'un biraz üstünde çalışması bekleniyor. İşe böyle bakarsak, Xbox Scorpio'nun ne kadar önde olduğunu bir kez daha görme şansı yakalayabiliyoruz. Yine de işin güç meselesi olmadığının da altını çizmek gerek. Playstation 3'ün Xbox 360'tan çeşitli noktalarda daha düşük donanıma sahip olduğu biliniyordu. Ancak iki sistem için de çıkan son oyunlara baktığımızda Playstation 3 fersah fersah önde performans sunuyordu. Sonuç olarak ikili arasındaki mücadeleyi; ancak piyasaya sürüldükleri zaman çok daha net anlayabileceğiz. 

4K ve Sanal Gerçeklik Destekli Xbox One Resmileşti!

Xbox One S Çıkış Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu!

Modüler Donanıma Sahip Xbox Modeli 2017'de Gelebilir

YORUMLAR