Xerox'un Satın Alma İsteğine Karşı HP'den Savunma Geldi

ABD merkezli teknoloji devi Hewlett-Packard (HP), yazıcı üreticisi Xerox Holdings'in 35 milyar dolarlık devralma teklifine karşılık önlemler alıyor.

HP

ABD merkezli teknoloji devi Hewlett-Packard (HP), yazıcı üreticisi Xerox Holdings'in 35 milyar dolarlık devralma teklifine karşılık önlemler alıyor.

Satın alma teklifine karşı savunmaya geçen HP, hisse geri alımları ve maliyet indirimleri konusunda iki katı tasarrufa gidiyor.

HP firmasının yetkilileri, yaptıkları açıklamada, ABD'li yazıcı üreticisi Xerox Holding tarafından 35 milyar dolarlık devralma teklifine karşı durabilmek için yatırımcı desteği talep ettiklerini ve maliyetleri kısma, hisse senedi geri alma gibi konularda daha tasarruflu davranacaklarını söyledi.

HP Yönetim Kurulu Değişiyor mu?

Xerox

Açıklama, Xerox'un HP için nakit ve hisse senedi teklifini, bu ayın başlarında, hisse başına 2 ila 24 dolar arasında artırması ve mart ayı başında başlatmayı planladığı ihale teklifinin ardından geldi. Ayrıca, HP hissedarlarından, bu yılın ilerleyen zamanlarında yapılacak olan şirketin yıllık hissedar toplantısında, HP'nin yönetim kurulu üyelerinin Xerox’un adaylarıyla değiştirilmeleri istendi.

HP yetkilileri, şirketin satılması ile ilgili olarak aldıkları aksiyon planları içerisinde, geçen ekim ayında açıklanan hisse geri alım programının 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarıldığını ve önümüzdeki üç yıl içinde, piyasa değerinin yaklaşık yarısını temsil ederek, 16 milyar dolarlık sermayenin hissedarlara iade edilmesini hedeflediklerini belirtti.

YORUMLAR