Xiaomi'den 10 Milyar Dolarlık Halka Arz

Xiaomi, 10 Milyar Dolarlık Halka Arz Başvurusu Yaptı

Geçtiğimiz günlerde yaptığı "Net kar marjımız yüzde 5'i geçerse aradaki farkı kullanıcılara ödeyeceğiz" açıklamasıyla gündeme gelen Çinli teknoloji devi Xiaomi, yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki halka arz için Hong Hong borsasına başvuru yaptı. 

Geride bıraktığımız birkaç yılda önemli yatırımlara imza atan Xiaomi, özellikle akıllı telefon pazarında attığı adımlarla piyasadaki yerini sağlamlaştırdı. Samsung, Apple ve Huawei'den sonra en fazla telefon satışı gerçekleştiren marka olan Xiaomi, 2018'in ilk çeyreğinde 28.3 milyon satış rakamına ulaştı.

 

 

South China Morning Post'a göre, Çinli üretici, yaklaşık 10 milyar dolar büyüklükteki halka arz için Hong Kong borsasına başvuru yaptı. Bu, Çin merkezli teknoloji devlerinin son dört yıl içinde yaptığı en büyük halka arz olacak.

Çinli e-ticaret devi Alibaba, 2014 yılında NYSE'de halka açıldığında inanılmaz bir rekor kırmış ve 25 milyar dolarla bugüne kadarki en büyük küresel halka arzı gerçekleştirmişti.

Çin'in en büyük üçüncü, dünyanın ise en büyük dördüncü telefon üreticisi olan Xiaomi, 10 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleştirmesi halinde 80 milyar dolar ila 100 milyar dolar civarında bir piyasa değerine kavuşacak. 

Analistler, Alibaba'dan bu yana en büyük halkı arzı gerçekleştirmek isteyen Çinli şirketin, Hindistan pazarına girmesiyle birlikte arkasına güçlü bir rüzgar aldığını belirtiyor.

Xiaomi, dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan'da tam anlamıyla hegemonya kurmuş durumda. Son olarak geçtiğimiz aylarda tanıttığı Redmi Note 5 Pro'yu Hindistan'da satışa çıkaran şirket, 3 dakikadan kısa bir sürede 300.000'den fazla satış gerçekleştirmişti.

Dünyada 74 ülkede faaliyet gösteren Xiaomi, 2017 yılında 18 milyar dolar gelir ve 12.22 milyar dolar da kar elde etmişti. Şirketin geçen yılki net zararı ise 6.8 milyar dolar olarak açıklanmıştı.