Xiaomi, 4 Kameralı Akıllı Telefonu Redmi Note 6 Pro'yu Tanıttı

Xiaomi Redmi Note 6 Pro Tanıtıldı 1

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, yeni amiral gemisi Redmi Note 6 Pro’yu tanıttı. Redmi Note 5 Pro’nun yerine gelen telefon, Redmi Note 5 Pro ile birçok ortak özelliği bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Xiaomi Redmi Note 6 Pro, firmanın dört kameralı ilk akıllı telefonu olma özelliğini taşıyor.

Yeni telefonda Redmi Note 5 Pro’ya göre bazı önemli farklar bulunuyor. İlk olarak ekrandan bahsedecek olursak; Redmi Note 6 Pro, 6.26 inç 19:9 ekran-gövde oranına sahip çentikli bir ekran ile geliyor. Ekrandaki FHD+ özelliği yine devam ediyor. Buna rağmen çentikli tasarımdan dolayı ekran çözünürlüğü 2280x1080 piksel olarak sunuluyor. Telefonun 2.5D kavisli camdan oluşan ön yüzünde çift kameranın yer aldığı görülüyor.

Telefonun ön yüzünde görsel olarak çok fazla değişiklik olmadığı göze çarpıyor. Arka yüzde ise bizi metal tasarım ve dikey olarak konumlandırılmış çift kamera yerleşimi karşılıyor. Cihazın teknik özellikleri de önceki versiyona göre oldukça benzer. Redmi Note 6 Pro, gücünü Snapdragon 636 yonga setinden alıyor. Cihazda 4 GB RAM ve MicroSD kart desteğiyle birlikte  64 GB depolama alanı sunuluyor. Xiaomi’nin büyük ihtimalle, Redmi Note 5 Pro’da olduğu gibi 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanı sunulan bir başka versiyonu da önümüzdeki dönemlerde tanıtacağı söyleniyor.

Xiaomi Redmi Note 6 Pro Tanıtıldı 2

12 MP + 5 MP’lik çift arka kamera yerleşimi de Redmi Note 5 Pro’da gördüğümüz yerleşime benziyor. Fakat f/1.9 lens ve 1.4um piksel özellikleri, Xiaomi’nin birincil kamera için yeni bir görüntüleme sensörü kullandığını gösteriyor. Cihazın ön yüzünde ise 20 MP f/2.0 + 2 MP’lik kamera yerleşimi bulunuyor. 2 MP’lik yardımcı kamera, fotoğraf ve video çekimleri sırasında derinlik bilgisi sağlıyor.

Diğer özelliklere bakıldığında ise cihazda, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, IR sensörü ve 4000 mAh’lik bir batarya yer aldığı görülüyor. Yazılım tarafında da değişen birşey bulunmuyor ve yeni cihaz Android 8.1 Oreo işletim sistemiyle geliyor. Bir önceki jenerasyonda olduğu gibi Redmi Note 6 Pro’da da yapay zeka destekli sahne algılama, yüz kilidi ve portre modu özellikleri bulunuyor.

Xiaomi Redmi Note 6 Pro’nun 4 GB RAM/64 GB depolama alanına sahip versiyonu şu anda Tayland’da 215 dolardan (1294 TL) satılıyor. Telefonun önümüzdeki günlerde Avrupa, ABD gibi diğer bölgelerde de satışa çıkması bekleniyor.