Xiaomi Ayarlar Sekmesine Dahi Reklam Koymaya Başladı

Xiaomi ayarlar reklam

Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olarak gösterilen Xiaomi, ara yüzünde gereksiz reklam göstermesiyle gündeme geldi. Reddit üzerinde Xiaomi telefonunun ayarlar sekmesinde reklam görmesinden şikayet eden bir kullanıcının ardından Xiaomi reklam gösterme olayını kabul etti.

Xiaomi ayarlar reklam gösterme

VincentJoshuaET takma isimli bire kullanıcı, yaklaşık 5 gün önce Reddit üzerinde “Xiaomi ayarlar bölümünde bile reklam gösteriyor” başlığıyla hemen yukarıda yer alan görseli paylaştı. Vincent’in paylaştığı görselin ardından birçok kullanıcı Xiaomi’nin ayarlar, müzik uygulaması ve bunun gibi MIUI arayüzüyle gelen uygulamalarda reklam gösterildiğini söylediler. Bunun üzerine açıklama yapma gereksinimi duyan Xiaomi, reklam gösterme olayını onaylarken, bunun sadece MIUI arayüzünü kullanan telefonlarda olduğunu, Android One tabanlı telefonlardaysa reklam göstermediklerini söyledi.

Xiaomi tarafından yapılan açıklamaysa şöyle oldu: “Reklamlar, şirketin iş modelinin anahtar bileşeni olan Xiaomi’nin Internet hizmetlerinin bir parçası olarak devam etmekteydi ve devam edecek. Aynı zamanda, reklamları kapatma seçenekleri sunarak ve reklamların nerede ve ne zaman görüneceğini ayarlamak da dahil olmak üzre reklamlara olan yaklaşımlarımızı geliştirerek kullanıcı deneyimini idame ettireceğiz. Felsefemiz reklamların dikkat çekici olmaması ve kullanıcıların her zaman daha az öneri alma seçeneğine sahip olması gerektiği yönünde.”

Oyun konsolu üreten şirketlere benzer bir pazarlama stratejisi izleyen Xiaomi, ürettiği telefonlarından kar elde etmek yerine telefon kullanıcılarına sunduğu hizmetlerden para kazanmayı düşünüyordu. Bu sebeple kendi geliştirdiği arayüze reklam yerleştiren ve kimi şeyleri zorunlu kılan telefon üreticisi, telefonlardan kazanamadığı parayı reklamlardan çıkarmaya çalışıyor.