Xiaomi'den Yeni İnternet Tarayıcısı: Mint Browser

Xiaomi Mint Browser 1

Android kullanıcıları Firefox Focus, UC Browser, Microsoft Edge, Brave Browser ve Puffin gibi birçok internet tarayıcısının yanı sıra artık bir başka yeni tarayıcıya daha sahip olabilecek. Xiaomi’nin Mint Browser adlı yeni internet tarayıcısı, düşük depolama alanı ve düşük hafıza gereksinimleriyle oldukça faydalı görünüyor.

Xiaomi’yi aslında daha çok bir akıllı telefon üreticisi olarak tanıyoruz. Çinli üretici, 2018’in üçüncü çeyreğinde 34 milyon satış yaparak IDC sıralamasına göre dünyanın en büyük dördüncü akıllı telefon satıcısı oldu. Şirketin telefon satışlarının büyük bir çoğunluğunu giriş seviyesindeki ve orta seviyedeki cihazlar oluşturuyor.

Mint Browser, 10 MB’lık boyutuyla oldukça düşük bir depolama alanı kaplıyor. Veri sıkıştırma özelliğine sahip küçük bir tarayıcıya sahip olma ana hedefine ek olarak, sekmeli tarama, gizli mod, sesli arama ve okuma modu gibi bir tarayıcıdan beklenebilecek özellikleri kullanıcısına sunuyor.

Xiaomi Mint Browser 2

Xiaomi’nin yeni internet tarayıcısı düşük seviyeli cihazlardan birinde (üç yıllık bir LG G4) denendiğinde, sayfaların hızlı bir şekilde yüklendiği ve sayfalar arası geçişlerin de yeterince hızlı olduğu görüldü. Tarayıcıyı deneyenler Mint Browser’ın başlangıçta, sayfaların başka bir yerde oluşturulduğu ve cihaza bir ön izlemenin yüklendiği Opera Mini gibi olacağını düşünmüştü fakat durum öyle olmadı. Mint Browser, hız testinin yapıldığı 'Fast.com' gibi web sayfalarını da başarılı bir şekilde çalıştırdı. Ayrıca Mint Browser kullanıcı aracısını, Android, masaüstü, iPhone ve iPad arasında değiştirmek de mümkün.

Mint Browser, düşük boyutuna rağmen fonksiyonelliği de gayet iyi dengelemiş olması nedeniyle takdiri hak ediyor. Ancak Xiaomi’nin MIUI ve TV’lerinde menü sistemlerinin içerisine çeşitli reklamlar eklediğini görüyoruz. Bu da demek oluyor ki gelecekte Xiaomi Mint Browser’ın içerisinde de bazı reklamlarla karşılaşabiliriz.

Xiaomi Mint Browser’ı hemen aşağıda yer alan görsele tıklayarak, Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz.