Xiaomi, Kâr Ederse Kullanıcılarına Para Dağıtacak

Xiaomi Kar Marjımız Yüzde 5'i Geçerse Kullanıcılara Ödeme Yapacağız

Çin'in en büyük telefon üreticilerinden bir tanesi olan Xiaomi, eşi benzeri görülmemiş bir sözün altına imza attı. Şirket, ürettiği tüm ürünlerde net kar marjının yüzde 5 ile sınırlandırılacağını söylerken, bu yüzdenin üzerine çıkılması halinde aradaki farkın kullanıcılara iade edileceğini açıkladı.

Çin'de düzenlenen lansmanda yeni amiral gemisi Xiaomi Mi 6X'i tanıtan şirket, oldukça ilginç bir taahhütte bulundu. Xiaomi CEO'su Lei Jun, tüm dünyada ses getiren açıklamasında, şirketin ürettiği tüm ürünlerde kar marjının yüzde 5 olacağının, bunun üzerine çıkıldığında ise aradaki farkın kullanıcılara adil bir şekilde dağıtılacağının sözünü verdi.

Xiaomi Mi 6x

Xiaomi Mi 6X

Düşük kar marjı politikasıyla sürümden kazanan Çinli şirket, telefonlardan bilgisayarlara, akıllı ev aletlerinden çeşitli donanım ürünlerine kadar çok geniş bir ürün yelpazesinde kullanıcılarına hizmet veriyor. 

"Kar Marjımız Yüzde 5'i Geçmeyecek"

Özellikle akıllı telefon pazarında attığı adımlarla piyasanın en iddialı oyunlarından biri haline gelen Xiaomi, kullanılara verdiği sözle farkını yine ortaya koydu. Şirket CEO'su Lei Jun, "Bugünden başlayarak, kullanıcılarımız için ürettiğimiz akıllı telefonlar, bilgisayarlar, IoT ve diğer ürünlerimizin vergilerden sonra, net kâr marjının yüzde 5 olacağını taahhüt ediyoruz. Kâr marjımız yüzde 5'i geçerse aradaki farkı kullanıcılarımıza iade etmenin bir yolunu bulacağız. Küçük kâr marjları ile büyük hedeflerin belirlenmesi, uzun vadede bize büyük getiriler sağlayacaktır"  ifadelerini kullandı.

En yeni teknolojileri uygun fiyatlı cihazlarla sunma stratejisine sadık kalacaklarını açıklayan Jun, "Bizim için dürüst fiyatlandırma ve kaliteli ürün, iki ayrılmaz kavram. Ürün kalitesi yeterince yüksek değilse, fiyat ne kadar düşük olursa olsun kullanıcılar o üründen memnun kalmayacaktır. Rekabetçiliği koruruken aynı zamanda donanım net kâr marjımızın yüzde 5 sınırında kalması gerekiyor. Ancak o zaman kullanıcılarımızın kalplerine dokunabiliriz" dedi.

Xiaomi'nin bu kararıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.