Xiaomi'nin Katlanabilir Akıllı Telefonu Ortaya Çıktı!

Xiaomi Katlanabilir Akıllı Telefon

Katlanabilir akıllı telefon trendindeki ilk cihazı, 2018’in sonlarına doğru Samsung’un katlanabilir akıllı telefonu Galaxy F ile görmüştük. Şimdilerde ortaya çıkan bir sızıntı videosuna göre, Çinli teknoloji devi Xiaomi de kendi katlanabilir akıllı telefonu üzerinde çalışıyor.

Yaptığı tutarlı sızıntılarla ün kazanmış olan Evan Blass, Xiaomi tarafından üretildiği iddia edilen gizemli bir cihaza ait videoyu Twitter hesabından paylaştı. Videoda, bir akıllı telefon üzerinde kullanılmakta olan bir harita uygulamasının, cihazın sağ ve sol kenarlarından bükülmesiyle birlikte ekranlar arasında geçiş yaparak çalışmaya devam ettiği görülüyor.

Cihazın katlanmış olmasına rağmen, harita uygulamasının bulunduğu ekrana hemen uyum sağlayarak çalışmaya devam etmesi oldukça heyecan verici. Üstelik bu cihazın bükülme metodu, Samsung’un Galaxy F ile tanıttığı bükülme biçiminden oldukça farklı görünüyor. Çünkü Xiaomi’ye ait olduğu iddia edilen bu cihazda, ekran sağ ve sol kenarlardan ayrı ayrı katlanabiliyor. Böylece cihazda üç farklı ekran kullanımı söz konusu olabiliyor.

Video heyecan verici olsa da Blass, videonun güvenilirliğinden emin olmadığını söylüyor ve videonun gerçek olmama ihtimalinin de olduğunu belirtiyor. Ancak geçtiğimiz yıl ET News’de çıkan bir haberde, Xiaomi’nin katlanabilir bir akıllı telefon geliştirmek üzere bir proje başlattığı öne sürülmüştü.

Eğer katlanabilir akıllı telefonları görmek için sabırsızlanıyorsanız, 2019’da bu beklentilerinizin karşılanacağını söyleyebiliriz. Çünkü Samsung, katlanabilir akıllı telefonu Galaxy F’i Mart ayında piyasaya süreceğini duyurmuştu. Huawei de benzer bir akıllı telefon üzerinde çalıştığını doğrulamıştı. Bir başka Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo ise katlanabilir akıllı telefonunu, Şubat ayında İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenecek olan MWC 2019’da (Mobile World Congress 2019) tanıtacağını duyurmuştu.