Xiaomi'nin Sesli Asistanı Xiao AI Nasıl Çalışıyor?

Xiao AI video

Çin’in en büyük telefon üreticilerinden bir tanesi olan Xiaomi, telefonlarında kullanmaya başlayacağı yeni sesli asistanı Xiao AI’ı tanıttı. Yayınladığı videoyla ise Xiao AI nasıl çalışıyor? sorusunun cevabını verdi.

Apple tarafından geliştirilen sesli asistan Siri, mobil platformlarda yeni bir çağ başlatmış ve birçok farklı şirket kendi asistanlarını geliştirmeye başlamıştı. Google tarafından geliştirilen Google Assistant ve Samsung Bixby gibi yapay zekâ destekli sistemler gelişmeye devam ederlerken, rekabete Xiaomi de dâhil oldu.

Yakın zaman önce duyurulan Xiaomi Mi Mix 2S’te önceden yüklü olarak gelecek olan sesli asistanın daha çok Çin pazarını hedeflediği görülürken, birçok farklı özelliğiyle ilgi çekmeyi başardı. Şimdilik sadece Çin’de kullanılabilen Xiao AI’ın Çin’den sonra Hindistan pazarı için çıkabileceği, ardından diğer bölgeler için de geliştirilebileceği söylenenler arasında yerini aldı.

Microsoft ile yapılan işbirliğinin ardından kullanıma alınan yeni sesli asistanın neler yapabildikleriyse yayınlanan tanıtım videosuyla gösterildi. Videoda ilk olarak Xiao AI’ın ses komutlarını nasıl algıladığı üzerinde durulurken, sesli komutlarla WeChat üzerinden mesaj gönderme, internet aramalarına ve sonuçlarına ulaşma, film bileti alabilme gibi ilginç detaylar barından yapay zeka, tam not almayı başardı. Xiao AI için hazırlanan tanıtım filmiyse şöyle oldu.

YORUMLAR