Xiaomi, Q3 2018’de 7,3 Milyar Dolar Gelir Açıkladı

Xiaomi, Q3 2018’de 7,3 Milyar Dolar Gelir Açıkladı

Çinli teknoloji devi Xiaomi, 2018’in üçüncü çeyreğine (Q3) dair bilançosunu açıkladı. Göz kamaştırıcı bir büyümeye imza atan şirket, temmuz-ağustos-eylül aylarını kapsayan dönemde 7,3 milyar dolar gelir sağladı.

Samsung, Apple ve Huawei'den sonra en fazla telefon satışı gerçekleştiren marka olan Xiaomi, geliştirdiği ürünlerle kısa zamanda kemik bir kullanıcı kitlesi oluşturmayı başardı.

Dünyada 74 ülkede faaliyet gösteren Çinli firma, Q3 2018’de 7,3 milyar dolar gelir ve 357 milyon dolar da kar açıkladı. Bu gelirin büyük bir kısmı akıllı telefon satışlarından geliyor. 

xiaomi üçüncü çeyrek

Üçüncü çeyrekte 5 milyar dolarlık telefon satışına imza atan Xiaomi, 2018 yılında 100 milyon akıllı telefon satma hedefini gerçekleştirdi. Her ne kadar bu telefonların çoğu Çin’de satılıyor olsa da Xiaomi, uluslararası gelirlerin yıllık bazda yüzde 113 oranında arttığını belirtiyor. Dünya çapında telefon satışlarının düştüğü göz önüne alındığında bu oran oldukça etkileyici.

Hindistan başta olmak üzere Güneydoğu Asya’da önemli yere sahip olan şirket, bu ay Xiaomi Mi 8 Pro’nun İngiltere’deki lansmanı ile birlikte Avrupa pazarına resmen giriş yapmıştı.

Çin'in en büyük üçüncü, dünyanın ise en büyük dördüncü telefon üreticisi olan Xiaomi, temmuz ayında Hong Kong borsasında halka arz yapmıştı. Şirket, bir önceki çeyrekte 2.1 milyar dolar net kar sağlarken, 1.1 milyar da işletme zararı bildirmişti.