Xiaomi Redmi, Artık Xiaomi’nin Alt Markası Olacak

Xiaomi Redmi Alt Marka 1

Akıllı telefon üreticileri arasındaki alt marka trendi ilk olarak 2013 yılında Huawei’nin Honor alt markasıyla başlamıştı. 2018’de diğer bazı markaların da alt marka trendini takip ettiğini görmüştük. Şimdi de Çinli teknoloji devi Xiaomi, Redmi’yi alt markası haline getirdiğini duyurdu.

Xiaomi, duyurusunu resmi web sitesi üzerinden paylaştığı bir görsel ile yaptı ve 10 Ocak’taki basın konferansında (yerel saatle 14:00’da) konu hakkında daha detaylı bilgilendirme yapılacağını bildirdi.

Paylaşılan görsele yakından bakıldığında gölgeler içerisinde 4.800 sayısı görünüyor. Çinli işletmeler (TENAA gibi) zaman zaman bu sayıyı megapikseli (MP) ifade etmek için kullanıyor. Örneğin 1.200 sayısı 12 MP’i ve 500 sayısı da 5 MP’i temsil ediyor. Dolayısıyla görseldeki 4.800 sayısına göre, Redmi alt markasının ilk cihazı 48 MP’lik bir kamerayla gelecek gibi görünüyor. Bu sayı aslında potansiyel olarak cihazın batarya boyutunu da işaret ediyor olabilir. Ancak Xiaomi geleneksel olarak daha büyük Redmi telefonları için 4.000 mAh’lik bataryalara yer veriyor.

Xiaomi Redmi Alt Marka 2

Söz konusu yeni Redmi cihazının, Redmi serisinin diğer cihazlarıyla nasıl bir uyum içinde olacağını bilmiyoruz. Cihaz potansiyel olarak Xiaomi Redmi Pro’nun (ilk çift kameralı telefonu), Redmi 7 Pro’nun, hatta tamamen yeni bir Redmi ailesinin bir devamı olabilir. Ayrıca bu cihazın, Xiaomi’nin geçen ay ip uçları verdiği yeni 48 MP’lik cihazla aynı cihaz olup olmadığı konusu da net değil.

Redmi’nin, Xiaomi’nin alt markası haline getirilmesi kararı aslında oldukça ilginç bir karar. Çünkü Xiaomi’nin satışlarına bakıldığında Redmi ürünlerinin ilk sırada yer aldığı görülüyor. Bu, Xiaomi’nin tedarik zinciri ve araştırma imkanlarından yararlanmaya devam ederken, bölümün cihaz ve iş stratejisi açısından daha fazla özerklik kazanması anlamına gelebilir.

Aslında Xiaomi bu tarz bir stratejiyi ilk kez uygulamıyor. Şirket, geçtiğimiz yıl da Pocophone’u alt markası olarak piyasaya çıkarmıştı. Alınan bu kararlara rağmen Redmi’nin pazardaki alışıldık işleyişinde bir değişim olması beklenmiyor. Yine de tüm detayları öğrenebilmek için bir hafta daha beklememiz gerekiyor.