Xiaomi, Satışa Çıkan GoPro'yu Almak İstiyor

Xiaomi, Satışa Çıkan GoPro'yu Almak İstiyor

Bu yılın başlarında şirketi satışa çıkardığını açıklayan GoPro'ya talip var. The Information'ın yayınladığı rapora göre, şirketi almaya en yakın aday Çinli teknoloji devi Xiaomi.

Nick Woodman tarafından 2002 yılında California'da kurulan GoPro, ürettiği kompakt aksiyon kameralarıyla bir devrin kapısını aralamıştı. Geçtiğimiz yıl pazar payında kayda değer şekilde gerileyen ve buna bağlı olarak yüzde 36'lık bir hisse kaybı yaşayan GoPro, çareyi büyük bir şirket tarafından satın alınmakta buldu.

GoPro'nun kurucusu ve CEO'su Nick Woodman, bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, şirketin satışa çıktığını ve kendilerine gelecek teklifleri dinlemeye hazır olduklarını ifade etmişti. 

Xiaomi GoPro

The Information'ın raporuna göre, Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi, GoPro'yu satın almaya sıcak bakıyor. Xiaomi, her ne kadar akıllı telefonlarıyla öne çıkan bir şirket olsa da, drone, dijital fotoğraf makineleri ve elektrikli bisiklet gibi geniş bir ürün yelpazesine ev sahipliği yapıyor. 

Raporda, Xiaomi'nin GoPro'yu almak için opsiyonları gözden geçirdiği, ancak fazla ödeme yapmak istemediği belirtiliyor. 700 milyon doları aşkın bir piyasa değerine sahip olan GoPro ile dünyanın en büyük beşinci akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi arasındaki görüşmeler devam ediyor.

Öte yandan Xiaomi'nin satın alma haberi, GoPro hisselerinin yüzde 8.8 oranında değerlenmesini sağladı. İki şirket arasındaki anlaşmayla ilgili şu an için net bir şey söylemek oldukça güç; ancak bazı şirket kaynakları, Xiaomi'nin GoPro'yu 1 milyar dolar karşılığında satın alabileceğini söylüyor. Bakalım ikili arasındaki anlaşma nasıl sonuçlanacak? Bekleyip, göreceğiz.