Xiaomi ve IKEA'dan IoT Ortaklığı

Xiaomi ve IKEA'dan IoT Ortaklığı

Çinli teknoloji devi Xiaomi ve İsveç kökenli ünlü mobilya şirketi IKEA güçlerini birleştiriyor. İkili arasındaki anlaşma kapsamında, IKEA’nın tüm akıllı aydınlatma ürünleri, Xiaomi’nin IoT platformuna bağlanacak. 

Xiaomi, MIDC 2018 etkinliğinde IKEA ile stratejik ortaklık kurduğunu açıkladı. Buna göre,  IKEA’nın aydınlatma kategorisindeki tüm ürünleri, aralık ayından itibaren Çinli şirketin IoT (nesnelerin interneti) platformuna bağlanacak. 

Tasarladığı mobilyalar kadar, kablosuz şarj standları ve Bluetooth hoparlörler gibi aktüel ürünleriyle de dikkat çeken IKEA, ilk kez Çinli bir şirketle ortaklık kurmuş oldu. 

Geçtiğimiz yıl tanıtılan Xiaomi IoT platformu, 132 milyondan fazla akıllı cihazı (cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar hariç) bünyesinde barındırıyor. Dünya çapında 200'ü aşkın ülkede ve bölgede 20 milyondan fazla aktif cihazın bağlı olduğu platform, etki alanını her geçen gün artırıyor.

ikea akıllı aydınlatma

IKEA'nın tüm akıllı aydınlatma ürünleri, aralık ayında Çin'den başlayarak Xiaomi IoT platformuna bağlanacak ve Xiao Ai sesli asistanı ve Mi Home uygulaması dahil olmak üzere Xiaomi ürünleri ile kontrol edilebilecek.

Xiaomi'nin IoT platform departmanının Genel Müdürü Fan Dian, “IKEA ile kurduğumuz işbirliğinin, dünya genelinde akıllı ev cihazı endüstrisinin gelişimini hızlandıracağına inanıyorum”  dedi.

IKEA'nın Çin Başkanı ve CEO'su Anna Pawlak-Kuliga ise, iki şirket arasındaki ortaklığın müşterilere evde daha akıllı çözümler sunacağına inandığını söyledi. 

Xiaomi ayrıca, 3D parmak izi okuma özelliğine sahip olan Mi Smart Door Lock'u da piyasaya sürdü. Global 6068 standartlarına uygun olarak geliştirilen akıllı kapı kilidi, şifre, NFC ve Bluetooth dahil olmak üzere altı kilit açma seçeneğini destekliyor.