Yabancı Pasaportlu 9 Bin Kaçak Telefon Yakalandı

Dün gece İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda Mardin'den İstanbul'a gönderilen kaçak telefonlar yakalandı. 9 bin 60 adet cep telefon yakalayan İstanbul polisi, bu cihazların yabancı pasaport ve e-devlet şifresi kullanılarak ülkeye sokulduğunu belirtti.

Altı adet iPhone'un kayıtdışı olmasıyla tespit edilen vurgunda, çeşitli modellerde 9 bini aşkın cihazın e-devlet sisteminden üçüncü şahıslar üzerine 'Yolcu beraberi kayıtlı' olarak giriş yaptığı ve bundan dolayı yasalmış gibi görünmesine yol açtığı öğrenildi. Olayla alakası olmayan vatandaşların e-devlet şifrelerini ve yabancı turistlerin pasaportlarını kullanarak akıllı telefonları ülkeye sokan zanlıların, devleti 9 milyon 279 bin TL vergi kaybına uğrattıkları tespit edildi.

Kayıt İçin 600 TL İsteyip 150 Lira Ödediler

Sınıra yakın bölgelerde yaşayan vatandaşların e-devlet şifrelerini ele geçiren örgütün, yabancı ülke vatandaşlarının pasaport numaralarını e-devlet’teki sisteme girerek IMEI kaydı yaptıkları ortaya çıktı. Bu şekilde binlerce telefonu hileli kayıt işlemi yaparak Mardin'den ülkeye sokan çetenin kayıt için 150 lira ödedikleri ancak vatandaşlardan da 600 TL'ye yakın ücret aldıkları dile getirildi.

Çete üyelerinden toplamda 8 kişi yakalanırken Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında işlem yapıldı ve savcılığa da suç duyurusunda bulunuldu. Zanlıların çıkarılacakları mahkemede hapishaneye gönderileceği belirtildi.