"Yağmanı Yap Ama Malları Satma", İşte Yeni Korsan Film Yasası Taslağı

"Yağmanı Yap Ama Malları Satma", İşte Yeni Korsan Film Yasası Taslağı

Kültür ve Turizm Bakanlığı korsan film indirmek ve paylaşımda bulunmak için cezai yaptırımları netleştirmeye çalışıyor. Ama biraz kafası karışık gibi de görünmüyor değil. Aslında bu yasa, çevrimiçi yaşanan hak ihlallerine yönelik iki önemli tedbiri beraberinde getiriyor gibi görünse de açık uçları da var.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu sefer biraz insaflı mı davranıyor nedir? Çünkü kamuoyunda "internetten film izleyene ceza" olarak algılanan internet yavaşlatma cezası, tam olarak korsan filmleri izleyenlerden ziyade, onları torrent programlarıyla yayıp, paylaşan bireysel internet kullanıcılarını kapsıyor.

Yani bu ilginç karar, sinema ve dizi severleri torrent indirmek konusunda, sadece dosyaları yine torrent olarak paylaşırlarsa zorlayacak. Bireysel aboneler internetten herhangi bir filmi izleyebilecek veya keyifleri isterse indirebilecekler, bu iki eylem de cezai yaptırımların içerisinde yer almayacak. Yani sıkıntı yok, dayanın 'download'a.

Ancak iş, bu medya dosyalarını paylaşmaya geldiğinde Bakanlığın suratı asılıyor, kaşları çatılıyor. Çünkü madalyonun bir de öbür yüzü var. Kullanıcılar indirdikleri film ya da dizileri "Torrent" gibi dosya paylaşım programları üzerinden yükleyip, farklı kullanıcılarla paylaşmaya yeltenirlerse "internet yavaşlatma" cezasına çarptırılacaklar. Bakanlık bu 'torrent' kararıyla Ziya Paşa'nın o meşhur "Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir" özlü sözünü çaktırmadan kullanıcılara hatırlatıyor. Kısaca bu kararla yetkililer, kullanıcılara sadece "biraz" gözdağı verecekler gibi görünüyor. Taslak hükümlere göre, kurulması planlanan "Dijital Telif Hakkı İhlalleriyle Mücadele Merkezleri", bu tip dosya paylaşımlarında bulunduğu belirlenen bireysel aboneleri, iki kez uyaracak daha sonrada bu abonelerin internet hızını 6 aya kadar yavaşlatacak.

Peki ya, paylaşım siteleri "ne olacak" diye birbirinize fısıldadığınızı duyuyorum. Şöyle ki, Dijital alanda getirilmesi planlanan ikinci kritik düzenleme ise ihlalci internet sitelerine erişimin engellemesine yönelik olacak.

Bakanlık, Torrent ve İnternet Yavaşlatma ile İlgili Yasa Tasarısını Hazırladı

YORUMLAR