Yahoo 50 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

Yahoo, 50 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

Yahoo, 2013 ve 2014 yıllarında yaşadığı büyük çaplı veri ihlalleri sebebiyle 50 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulan Yahoo, macerasına arama motoru olarak başlamasına rağmen daha sonrasında e-posta, anlık mesajlaşma ve benzeri hizmetler sunarak milyarlarca kullanıcıya ulaşmayı başarmıştı.

İnternet dünyasının en köklü firmalarından birisi olan Yahoo, 2013 ve 2014 yıllarında yaşadığı veri ihlalleri sebebiyle tarihinin en zor dönemlerini geçirmişti.

2013 yılındaki veri ihlali 3 milyar Yahoo hesabını etkilerken, 2014 yılındaki ihlal ise 500 milyon hesabı etkilemişti. Şirket, her iki saldırıyı da 2016 yılında kamuoyuna açıklamıştı. Çalınan bilgiler arasında kullanıcıların adları, e-posta adresleri, telefon numaraları ve şifreleri bulunuyor.

California merkezli şirket, veri ihlallerini takiben yasal düzenleyicilerle yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak 50 milyon dolar tazminat ödeyecek. 2017 yılında Yahoo’yu 4.83 milyar dolara satın alan Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon, söz konusu miktarın yarısını ödeyecek. Verizon'un alt kuruluşlarından Altaba ise diğer yarısını ödeyecek. 

Nisan ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2014 yılındaki veri ihlalini gizlediği için Altaba'ya 35 milyon dolar ceza vermişti.