Yahoo Artık Aramalarda Google Sonuçlarını da Getirecek

Yahoo Artık Aramalarda Google Sonuçlarını da Getirecek

Yahoo uzun bir süredir Microsoft'un Bing arama motorunun altyapısını kullanarak kullanıcılara arama sorgularının sonuçlarını gösteriyordu ancak son zamanlarda yeterince gelir elde edememesi ve karlılıktaki düşüş nedeniyle şirketin tekrar bir paniğe kapıldığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz senelerde girdiği bunalımı Marissa Mayer'in CEO'luğunda biraz atlatabilen Yahoo, anlaşılan o ki bu defa Google'dan yardım almaya çalışacak.

Şirket tarafından resmi olarak yapılan açıklamaya göre, Google ve Yahoo arasında 3 yıllık bir anlaşma imzalanmış durumda ve Bing arama motorunun sonuçlarına ek olarak Google arama motorunun sonuçları da kullanıcıların sorgularında dikkate alınacak. Hem mobil hem de masaüstü kullanıcılara yönelik olarak hazırlanmış olan bu anlaşma sayesinde kullanıcıların aramalarda Yahoo'yu tercih etmesi sağlanmaya çalışılıyor.

Ayrıca Google reklamlarının yayınlanması üzerinde oldukça geniş bir düzenleme yetkisi sahibi olan Yahoo, böylelikle hem Google'ın reklam gelirlerinden pay elde edebilecek hem de istemediği reklamların yayınlanmasını engelleyebilecek.

ComScore tarafından yapılan araştırmalar, Yahoo'nun şu anda ABD'deki arama motoru hacminin 'sini elinde bulundurduğunu gösteriyor. Her ne kadar ülkemizde artık Yahoo kullanıcısı pek kalmamış olsa da ABD'deki kullanıcıların e-posta, haberler, ajanda ve diğer Yahoo araçlarını düzenli olarak kullanmaları nedeniyle Yahoo arama motorunu da tercih ettiklerini unutmamalı.

Şimdilik şirketin beklediği geliri elde edip edemeyeceği konusunda bir tahminimiz yok ancak Yahoo'nun artık yükselişe geçmemesi halinde daha büyük dertlerinin olacağı kesin görünüyor.

YORUMLAR