Yahoo Son Hacker Saldırılarında 500 Milyon Verinin Zarar Gördüğünü Açıkladı

Yahoo Son Hacker Saldırılarında 500 Milyon Verinin Zarar Gördüğünü Açıkladı

Yahoo’nun daha önce yaşadığı veri hırsızlığı vakasındaki soruşturma derinleştikçe ortaya oldukça can sıkıcı gerçekler çıkmaya başladı. Yahoo yayınladığı basın bülteninde hırsızlıktan etkilenen veri sayısının 500 milyonu bulduğunu açıkladı.

Farklı kaynaklar, Yahoo’nun Mayıs ayında yaşadığı hack olayında kaybettiği verinin yüz milyonlarla ifade edilebileceğini söylüyorlardı. Yahoo bugün bu rakamın 500 milyon kadar olduğunu resmen kabul etti. Ağustos ayında da 200 milyondan fazla Yahoo verisinin karanlık webde satışa çıktığı yine haberlere konu olmuştu. Çalınan veriler doğum günleri, kullanıcı adları, şifreler, e-posta yedekleri gibi farklı bilgileri içeriyorlardı

Peace ismini taşıyan bir internet korsanı, Yahoo sunucularına girerek 200 milyona yakın kullanıcının bilgilerini çaldığını iddia ederek internetin karanlık yüzünde 1.800 dolarlık bir fiyatla bu bilgileri sattığını ifade etmişti. Yahoo’nun yaptığı açıklamaya göre aslında şirket sunucularından çalınan veriler 500 milyon kadar bir toplama tekamül ediyor.

Bu durum piyasada satış için fırsat kollayan Yahoo’nun 4.8 milyar dolarlık şirket değerine oldukça gölge düşürecek gibi görünüyor. 

2 Milyon Facebook, Google, Twitter ve Yahoo Hesabı Çalındı

YORUMLAR