Yahoo, Video Reklam Platformu BrightRoll'u Satın Alacak

Yahoo, Video Reklam Platformu BrightRoll'u Satın Alacak

Yahoo son iki senedir oldukça aktif bir satın alma sürecine girmiş durumda ve sık sık ihtiyaç duyduğu alanlarda hali hazırda faaliyet gösteren şirketleri satın alma yolunu tercih ediyor. Böylece sıfırdan departman kurma ve iş geliştirme süreçlerinden oldukça kar eden şirketin eskisine göre çok daha iyi görünen bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün. Tabii ki bunda şirketin CEO'su Marissa Mayer'in de payı oldukça büyük.

Şimdi de şirket karşımıza BrightRoll adlı video reklam platformunu satın alma haberiyle çıktı ve böylece dijital video reklamcılık piyasasında bir şeyler planladığı da ortaya çıktı. Satın almanın 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında bir bedelle gerçekleşeceğinden bahsediliyor ve en yüksek ihtimalin 700 milyon dolar olacağı söyleniyor.

BrightRoll'un reklamverenler ve reklam yayınlayan kuruşlar arasında bir aracı olduğu ve çok yüksek bir kullanım oranına sahip olduğu da gelen bilgiler arasında. Şirketin etkinlikleri arasında reklam planlama, hedefleme, optimize etme ve dijital video kampanyalarının raporlanması gibi işlemler yer alıyor ve Yahoo'nun bu bilgi birikimini satın alması gelecekte video reklamcılık konusunda söz almasını sağlayacaktır.

İstatistiklere göre BrightRoll, dünyanın en büyük 50 yayıncısının 25'iyle ve ayrıca en büyük 100 reklam verenin 85'iyle de aktif olarak çalışıyor. Şirketin 2013'teki yıllık gelirinin 100 milyon doların üstünde olduğu da belirtiliyor. Bu durum tabii ki uzun vadeli gelir elde etme planlarına büyük oranda katkı yapacaktır.

Şimdiye dek BrightRoll'un 40 milyon dolarlık yatırım alabilmesi ise girişimin pek çok kişi tarafından geleceği parlak olarak görüldüğünün bir kanıtı. Şimdiye kadar resmi bir satın alma bülteni yayınlanmadı ancak önümüzdeki günlerde görüşmeler olumlu sonuçlanırsa yeniden sizleri bilgilendireceğiz.

Nexus 6 ve Galaxy S5 Karşılaştırması

YORUMLAR