Yahoo'ya Saldıran Kazakistan Kökenli Hackera 5 Yıl Ceza

Karim Baratov

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Yahoo’nun sunucularına saldıran ve Amerikalı istihbarat ajanlarına dair topladığı başka ülkelere satan, Kazakistan kökenli Kanadalı bilgisayar korsanına 5 yıl hapis cezası verildi.

Karim Baratov 1

San Fransico şehrinde görülen ve Yahoo’dan istihbarat ajanlarına dair bilgi toplanmasını ele alan davada Hakim Vince Chhabria, saldırıya katılan isimlerden bir tanesi olan Kanadalı Karim Baratov’a beş yıl hapis cezası ve 250 bin dolar para cezası verdi.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, 23 yaşındaki Baratov’un bilgisayar korsanlığı ve ticari casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandığı ve geçen yıl Kanada’da yakalanarak, arandığı Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edildiği söylendi.

Amerikalı yetkililer, geçen yıl Yahoo’nun en az 500 milyon kullanıcısına ait kişisel verilerin hackerlar tarafından çalınmasından sonra ikisi Rus istihbarat ajanı olmak üzere dört kişiye dava açmıştı. Dava açılan kişilerin ise 47 farklı suçtan yargılandıkları söylenmişti. Rus vatandaşları Dmitry Aleksandrovich Dokuchaev, Igor Anatolyevich Sushchin ve Alexsey Alexseyevich Belan ile Kazakistan ve Kanada vatandaşı Karim Baratov’un, Yahoo'nun sistemine izinsiz girerek en az 500 milyon kullanıcıya ait kişisel bilgileri çaldıkları belirtilmişti.