Yahoo Yönetim Kurulu Tumblr İçin 1.1 Milyar Doları Onayladı

Yahoo Yönetim Kurulu Tumblr İçin 1.1 Milyar Doları Onayladı

Micro-blogging sitesi Tumblr'ın Yahoo tarafından satın alınmak istediğini bir süredir biliyorduk ve bu satın almaya dair bilgilerin pek çoğu hafta içerisinde AllThingsD tarafından yayınlanmıştı. Son gelen bilgilere göre Yahoo Yönetim Kurulu nakit olarak 1.1 milyar dolara Tumblr'ın satın alınması için onayı vermiş durumda ve şirketten bu konudaki resmi açıklamanın bugün Flickr hakkında yapacağı açıklamalarla birlikte ortaya çıkması bekleniyor.

Her ne kadar bu durum Tumblr tarafından resmen açıklanmamış olsa da geçtiğimiz hafta anlaşmaya dair çoğu detayın tamamlandığı belirtiliyor. Elbette henüz iki taraftan da resmi bir açıklama gelmemesi görüşmelerin sonlanmadığı anlamına gelse de pek çok kişi satın almanın başarıyla sonuçlanacağını düşünüyor.

Düzenleme:

Yahoo CEO'su Marissa Mayer satın almayı doğrulayan bir tweet attı ve böylece resmi açıklama da gerçekleştirilmiş oldu

Tumblr CEO'su David Karp'ın servis üzerindeki etkisi ve karar mekanizmasındaki yeri ise korunacak. Şimdilik Karp'ın tam ünvanının ne olacağı bilinmiyor ancak iki şirket arasındaki anlaşmaya göre en az dört yıl boyunca Yahoo bünyesinde çalışacağı kesin gibi. Buna karşılık olarak ise Yahoo'nun reklam ağı Tumblr altyapısına da genişletilecek ve uzun süredir pek çok web reklamına direnen Tumblr da Yahoo'nun reklam gücünden faydalanabilecek.

Tumblr geçtiğimiz yıl 13 milyon dolarlık toplam gelir elde etmişti ancak servisin kullanıcı tabanının pek de sağlam olmadığı biliniyor. Geçtiğimiz Nisan ayında 117 milyon ziyaretçi elde eden Tumblr, toplam 108 milyon bloga ve 50.7 milyar blog yazısına sahip. Satın almanın Yahoo için esas değerinin ise TechCrunch tarafından belirtildiği üzere Yahoo'nun medya tabanlı sosyal ağını genişletmek için çaba göstermesi olduğu aktarılıyor.

YouTube 8 yaşını doldurdu

YORUMLAR