Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer Planlarını Mobilden Yana Yapmayı Sürdürüyor

Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer Planlarını Mobilden Yana Yapmayı Sürdürüyor

Yahoo CEO’su Marissa Mayer, dün gece özel Fortune etkinliğinde şirketin gelecek planları üzerine tartışmak konusunda pek açık sözlü değildi.

Sadece davetlilerin bulunduğu Fortune's Most Powerful Women etkinliği öncesinde konuşan Mayer, konuşmasıj boyunca bazı ayrıntılar sundu ve şirketin planlarını ana hatlarıyla belirtmekten kaçınmadı.

Mayer’in konuşmasının çoğu, şaşırtıcı olmayan şekilde, mobil üzerine oldu. Mobil pazarı hızla büyüyor ve hissedarlar Mayer’in, alanın Yahoo’nun gelecekteki büyümesi için bir tamamlayıcı olduğu yönündeki iddiaları karşısında olumlu görüş bildiriyorlar.

Bundan önceki konuşmasında Mayer, zamanın neredeyse tümünü mobil üzerine tartışarak geçirmişti ve neden Yahoo’nun bu sektöre katılmak için en iyi pozisyonda olduğuna inandığını anlatmıştı. Mayer, dün gece işte buna benzer bir konuşma yaptı ve şunları söyledi: “Web üzerinde müthiş bir varlık dizimiz var. Bunlar, insanların cep telefonlarıyla yapmak istediği her şeyi karşılıyor. İlginç olan ise, insanların kendi telefonlarıyla ne yapmak istediğine baktığınızda, bunların e-posta gönderme ve almak, hava durumuna göz atmak, hisse senetlerini kontrol etmek ve haber okumak ve benzeri olduğunu görüyorsunuz. Bu, Yahoo’nun işidir. Bu bizim için çok büyük bir fırsat çünkü biz, insanların telefonlarında görmek istediği bilgiye ve içeriğe sahibiz.”

Bunun yanı sıra Mayer, mobil alanda Yahoo’nun sahip olmadığı bazı şeyler olduğunu da kabul etti ve ardından kendi planlarını işaret etti. Mayer’in planı, Yahoo şirketini bir mobil şirketin zirvedeki işçilerini almak için ikna etmek, fakat teknolojileri için değil.

Geçen ayın sonlarında Mayer, Stamped adlı ve kullanıcıların kitaplardan restaurantlara kadar her şeyi önerebildiği bir mobil uygulamayı satın almıştı.

Mayer’in, Yahoo’nun köklerinden daha uzağa gitmesi beklenmiyor. Bununla beraber Mayer, zaten Yahoo’yu köklerinden uzaklaştırmayı değil, onu köklerine geri getirmeyi ve onun, asıl işine odaklanmasını istiyor ve ekliyor: “Yahoo ‘gerçekten mükemmel ürünlerin global evi’ olmalıdır.”

Mayer sözlerini şöyle tamamlıyor: “Yahoo hayatımda önceliği almak zorunda değildir. Benim için öncelik sırası; Tanrı, aile ve Yahoo şeklindedir.”

YORUMLAR