Yahoo'ya Veri İhlali Nedeniyle Dava Açılabilir

Yahoo'ya Veri İhlali Nedeniyle Dava Açılabilir

Uzun süredir yüzünü bir türlü güldüremeyen Yahoo şirketi, şimdi de bir veri ihlali yüzünden davalık olma ihtimaliyle karşı karşıya. Geçtiğimiz yıl milyonlarca Yahoo kullanıcısına ait bilgiler sızdırılmıştı. ABD'deki federal bir mahkeme, ''sızıntılarla ilgili dava açılabilir'' dedi.

Federal mahkemenin bu söylemine karşı Yahoo şirketi sessiz kalmadı. Yahoo, bu sızıntılar nedeniyle kendisine dava açan kullanıcıların hukuki bir dayanağının olmadığını iddia etmesine rağmen, ABD'deki yerel federal mahkeme bu iddiayı reddetti. 

Bölge Yargıcı Lucy Koh'un karar metnine göre, Yahoo'ya yönelik siber saldırılar nedeniyle şirkete dava açan kullanıcılar, gelecekte kimlik hırsızlığı riski ile karşılaşabilir. Ayrıca veri ihlali Yahoo tarafından ilk kez doğrulandığında şirket, kullanıcıların isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları, doğum tarihleri, şifreleri ve diğer şifrelenmiş verilerinin hackerların eline geçmiş olabileceğini belirtmişti. Bu durumu da göz önünde bulunduran Koh, halihazırda pek çok kişinin riskli verileri korumak adına çeşitli koruma hizmetlerine para yatırdığını ve dava açma haklarının bulunduğunu da belirtti. 

Böylece kişisel verileri çalınan hesap sahipleri tarafından açılan ve aralık ayında birleştirilen 5 dava, Yahoo'nun hukuki dayanak olmadığını iddia etmesine rağmen, görülmeye devam edecek. Zaman içerisinde hangi tarafın kazanacağını göreceğiz.

Marissa Mayer Yahoo'dan Ayrıldığı İçin 186 Milyon Dolar Daha Alıyor

Yahoo'nun Satışına Sonunda Tüm Ortaklar Onay Verdi

YORUMLAR