Yahoo'yu Satın Alacak Şirket Mozilla'ya Ekstra 1 Milyar Dolar Ödeyecek

Yahoo'yu Satın Alacak Şirket Mozilla'ya Ekstra 1 Milyar Dolar Ödeyecek

Yahoo'yu satın almak için rekabete giren dev şirketletin işi bundan sonra daha zor. Ortaya çıkan bir anlaşma Yahoo'yu satın alacak şirketin Mozilla Vakfı'na 1 milyar dolar ödemesine neden olacak.

Dev şirketler Yahoo'yu satın almak için girişimlerine devam ederken, Yahoo'nun satışıyla ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Yahoo ile Mozilla arasında 2014 yılında imzalanan bir anlaşmaya göre Yahoo, Mozilla'nın standart arama motoru olmuş ve bunun karşılığında da Mozilla'ya her yıl 375 milyon doları ödemeyi kabul etmiş. Anlaşma 2019 yılına kadar geçerliliğini koruyor ve anlaşma bitene kadar Yahoo, bu parayı Mozilla'ya ödemek zorunda. Buraya kadar olağanüstü bir durum yok ancak, anlaşmada yer alan bir madde Yahoo'nun yeni sahibini yakından ilgilendiriyor.

Anlaşmada yer alan söz konusu maddeye göre, eğer Yahoo anlaşma süresi içerisinde satılacak olursa ve Mozilla Vakfı Yahoo'nun yeni sahibi ile çalışmak istemezse, Mozilla bir başka şirket ile anlaşabilir ve Yahoo'yu Firefox'tan çıkarabilir. Ancak bu durumda Yahoo'nun yeni sahibi yine de her yıl 375 milyar doları Mozilla Vakfı'na ödemek zorunda. Anlaşmanın bitmesine 3 yıl kaldı ve bu nedenle Yahoo'nun bu yıl içerisinde satın alınması yeni sahibine ekstra 1 milyar dolar daha yükleyecek.

Mozilla Vakfı tarafından anlaşmaya eklenen akıllıca bir madde nedeniyle Yahoo'nun satın alınması zora girmişti. Yahoo'nun yeni sahibini merakla bekliyoruz.

Popüler Antivirüs Şirketi Avast, AVG'yi Satın Aldı, Dengeler Değişebilir

Skype Meetings Küçük İşletmeler İçin Ücretsiz Olarak Yayına Girdi


YORUMLAR