Yakında Çalışma Masanızda Bir Kuantum PC Olabilir!

Yakında Çalışma Masanızda Bir Kuantum PC Olabilir!

Bugün ne kadar paranız olursa olsun, odanızda çalışma masanızın üzerine bir Kuantum PC koymanız mümkün değil. Ancak, bu avantajın yakında mümkün olabileceğine dair umut verici gelişmeler de var.

Üretiminin oldukça zor ve zahmetli olması sebebiyle Kuantum bilgisayarlar hem az sayıda üretiliyorlar, hem de astronomik fiyatlara mal oluyorlar. CHIP dergisinin haberine göre; silikon tabanlı kuantum yapısına sahip bir PC üretmek mümkün görünüyor.

Haber; Avustralyalı araştırmacıların geliştirdikleri yeni bir çip tasarımı ile yıllardır kullanılan silikon teknolojisinin yerine, kuantum çipler üretilebileceğini işaret ediyor.

Haberde anlatılan üretim yöntemi, atomların hem çekirdeklerini hem de elektronlarını kullanan 'flip-flop' kuantum bit'leri (qubit) üzerine kurulu. Yöntem, esas olarak elektronların yörüngelerinin durumunu belirliyor. Çekirdeğin manyetik sinyaller yerine elektriksel sinyallerle kontrol edilebilmesini sağlıyor, bu da qubit'lerin aralarındaki mesafenin azalmasına yardımcı oluyor. Doğal olarak bilgisayarın işlem hızı ve çarpanları da artıyor.

Sayfalarca teorik detaya sahip olan bu metot, hala teorik aşamadan öteye geçebilmiş değil. Ancak üzerinde çalışılan bu yöntem gerçekleşebilirse, kuantum PC'lerin evlerimizde yer alabilmeleri adına atılmış en önemli adım olacak.

Google ve Nasa KuantumLaboratuvarlarını Anlattı

Microsoft Kuantum Bilgisayar Donanımı İmal Edecek

51 Atom’dan Oluşan En Büyük Kuantum Simülatörü Kuruldu

YORUMLAR