Yakında Sadece Beynimizi Kullanarak Cihazlarımızı Çalıştırabileceğiz

Yakında Sadece Beynimizi Kullanarak Cihazlarımızı Çalıştırabileceğiz

Aklınızda tutmaya çalıştığınız parolaları, pin kodlarını, parmak izi ve göz retinası taramalarını unutun. Yakında güvenliğimizi sağlamak için tek ihtiyacımız olan şey beynimiz ve düşüncelerimiz olacak.

Beyin dalgalarımız her duruma göre farklı frekanslarda sinyaller üretiyor. Bu sinyaller elektrik akımları ile beyinden gerekli organlara gönderiliyorlar. İspanya’da Basque Center Beyin Araştırmaları ve Bilişsel İletişim Araştırma Laboratuvarında bu konuyla ilgili farklı bir çalışma yapılıyor. Beyin dalgalarıyla şifreleme yöntemleri bu merkezde geliştirilmeye çalışılıyor.

45 denek üzerinde çalışılan araştırma henüz daha ilk evrelerini yaşasa da amaç şu; beyin dalgalarıyla elektronik cihazları kontrol edebilmek. Daha önce el, göz, baş bölgesi adalelerini kullanarak yapılan cihazlarla iletişim yöntemlerinden birkaç basamak daha üstün bir yöntem. Cihazları beynimizden yolladığımız sinyallerle kontrol etmek, teknolojide çığır açacak bir adım olacak.

Bu sinyalleri cihazlara basit ve kullanışlı bir yöntemle iletebilmek araştırmanın en önemli aşamasını oluşturuyor. Cep telefonunuzda kullandığınız kulaklık bu araçlardan biri olabilir. Telefon kilitli haldeyken ona açılması için bir sinyal gönderebilmek dünyanın en sağlam ve kırılamayacak şifresi anlamına geliyor. Son derece basit ancak kaba cihazlarla Basque Center Beyin Araştırmaları ve Bilişsel İletişim Araştırma Laboratuvarında şu ana kadar yüzde 94 başarı oranı tutturulmuş bulunuyor. Bu başarı oranı çok yakında sistemi akıllı cihazlarda kullanabiliriz anlamına da geliyor. 

Türk Mühendisler Rüyaları Bilgisayarda Görüntülemeyi Başardı

Bu Telefon 2 Metreden El Hareketlerini Algılıyor

Wi-Fi Bağlantılı Sentetik - Biyonik Göz Mucizeler Yaratacak

YORUMLAR