Yakında Tüm Tweet'lerinizi Kaydetmeniz Mümkün Olacak

Yakında Tüm Tweet'lerinizi Kaydetmeniz Mümkün Olacak

En sık kullanılan sosyal ağlardan bir tanesi Twitter ve özellikle kullanım kolaylığı, hızı ve adeta serbest bir köşe olması nedeniyle bu özelliğini uzun bir süre daha kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor. Ancak Twitter’ı kullananların en büyük şikayetlerinden bir tanesi gönderdikleri tweetleri kaydetme şanslarının olmamasıydı.

Twitter CEO’su Dick Costolo’nun bahsettiği üzere yakın zamanda kullanıcıların Twitter üzerinden gönderdikleri herşeyi indirmelerine ve kaydetmelerine olanak sağlanacak. Her ne kadar henüz böyle bir özellik devreye girmemiş olsa da 2012 yılı bitmeden aktifleştirilmesi ve kullanıcıların hizmetine sunulması bekleniyor.

Burada teknik olarak Twitter’ın bazı problemleri mevcut. Zira Twitter eski tweetlere ulaşabilme amacıyla yola çıkmış bir ağ değil. Daha çok anlık bir veri akışı sağlama amacı güden Twitter’ın eski tweetlere ulaşma konusunda uyumsuzluklar yaşayacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Her 2.5 günde bir neredeyse 1 milyar yeni tweet atıldığını hesaba katarsanız ne kadar çok bilginin bir araya getirilmesi gerektiğini de tahayyül edebilirsiniz. Yıl sonunda aktifleştirileceğine dair bilgiler yer alsa da bu karmaşık yapıdan dolayı projenin gerçekleştirilmesinde gecikmeler yaşanabileceği de bekleniyor.

YORUMLAR