Yakında Yürürken Cep Telefonuna Baktığımız İçin Hapse Girebiliriz

Yakında Yürürken Cep Telefonuna Baktığımız İçin Hapse Girebiliriz

Akıllı telefonlar günümüzde bir hayli yetenekli hale geldiler. Hatta birçok akıllı telefon kullandığımız bilgisayarlardan daha fazla işlem gücüne bile sahip. Bu durumun bir neticesi olarak da akıllı telefonlar küçük ekranlarına bir hayli büyük bir dünyayı sığdırabiliyorlar. Akıllı telefonların sunduğu bu büyük dünya bir hayli ilgi çekici olduğu için telefonlarımızın ekranına kilitlenip kalmamız doğal bir sonuç. Fakat bazen ipin ucunu biraz kaçırdığımızı itiraf etmekte fayda var. Herhangi bir iş yaparken, biriyle konuşurken bir yandan da telefona bakan insanlarla sıkça karşılaşabilirsiniz. Yolda yürürken cep telefonu kullanmak da sık karşılaşılan durumlardan. Fakat bu alışkanlık ciddi kazalara sebep verebiliyor. İnsanlar cep telefonlarına bakarak yürürken başka insanlara veya direk ve tabelalara çarpabiliyor, yoldaki çukurlara düşebiliyor, hatta uçurum kenarlarından aşağı yuvarlanabiliyor. Üstelik yürüken cep telefonlarını kullanan insanlar karşıdan karşıya geçmeye çalışırken yoldaki araçları fark etmeyebiliyorlar, hem kendilerinin hem de başkalarınbın hayatını tehlikeye atabiliyorlar. İşte bu kötü cep telefonu kullanma alışkalıkları Amerika'da masaya yatırılmış.

Amerika'da hazırlanan bir yasa tasarısı yolda yürürken cep telefonu kullanan kişilerin cezalandırılmasını öngörüyor. Bu yasa tasarısında cep telefonuna bakarak yürüyen insanlar cep telefonu kullanan araç sürücülerine benzetiliyor. Bilindiği üzere bir yandan araç kullanırken cep telefonuna bakan araç kullanıcılarına ceza uygulanıyor. Yolda yürürken telefon kullanmanın da diğer insanların hayatını tehlikeye attığı için benzer şekilde cezalandırılması söz konusu.

Yürürken Cep Telefonu Kullananlar Para ve Hapis Cezasına Çarptırılabilecek

Yasa tasarısında yürürken cep telefonu kullanan insanlara ilk aşamada 50 $ ceza verilmesi planlanıyor. Bu tutumlarına devam eden insanlar ise 15 gün hapis cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

Bu yasa tasarısı kabul edilirse dünya genelinde ses getirebilir ve farklı ülkelerde uygulanmaya başlanabilir. Hem yayaların, hem de trafikteki araçların güvenliğini koruma amaçlı olan bu yasa tasarısı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorum bölümümüzde bizimle paylaşabilirsiniz.

Hunharca Akıllı Telefon Kullanarak Kendilerine Zarar Veren İbretlik İnsanlar

YORUMLAR