Yalnız Değiliz, 234 Farklı Yıldızdan Sinyal Geldiği Tespit Edildi

Yalnız Değiliz, 234 Farklı Yıldızdan Sinyal Geldiği Tespit Edildi

Kanada'nın Laval Üniversitesi'nde çalışan iki gökbilimci, yayınladıkları yeni makalede uzaydan gelen ve muhtemelen Dünya dışı akıllı varlıklara ait olan 234 ayrı sinyal tespit ettiklerini açıkladılar. 

Birkaç hafta önce Rusya'da bir uzay teleskobu, 95 ışık yılı öteden gelen bir sinyal yakalamış ve uzaydaki canlılar hakkındaki soruları tekrar canlandırmıştı. Yayınlanan yeni makale bu soruları tekrar alevlendirmeye yetecek bilgiler içeriyor. Ermanno Borra ve Eric Trottier isimli gökbilimciler, yaptıkları araştırma sonucunda gözlemlenebilen 2.5 milyon yıldız arasından 234 tanesinde bir gariplikler olduğunu fark ettiklerini ve gönderilen sinyallerin de bu merkezlerden geldiğini söylediler.

Güneş boyutlarında yıldızlara sahip olan gezegen sistemlerinde oldukları tespit edilen bu 234 ayrı noktanın bazılarından gönderilen sinyaller olduğunu tespit eden araştırmacılar, bu sinyallerin rastgele gönderilmiş olamayacaklarını da iddia ettiler. Tespit ettikleri sinyallerin, daha önce Dünya'ya uzaydan gönderilen sinyallerin aynısını olduğunu belirten Borra ve Trottier, kullandıkları Fourier Transform (FT) isimli sistemin de sinyalleri ani yıldız titreşimleri gibi sebeplerden oluşabilecek dalga boylarından ayırabildiğini, bunun da gönderilen sinyallerin akıllı varlıklar tarafından gönderilmiş olma ihtimalini yükselttiğinin altını çizdiler.

Güneşe benzer bir yıldızın çevresinde, dar bir alanda tespit edilen bu sinyallere dair bir diğer ilginç bilgi, bu bölgenin daha önce yapılan astronomi araştırmalarında çok az gözlemlenmiş olması. Henüz elde edilen sinyallerin neden gönderildiğini ya da varsa akıllı canlıların bize ne anlatmak istedikleri bilinmiyor.

Uzay ve Havacılık Organize Sanayi Bölgesi Projesi Hayata Geçiyor

Stephen Hawking: Uzaylılar İletişime Geçmek İsterlerse Cevap Vermeyin!

Uzaydan Geldiği Söylenen Sinyaller Aslında Yeryüzünden Geliyormuş

YORUMLAR