Koronavirüs Aşısında Yan Etkilerle Karşılaşıldığında Yapılacaklar

Koronavirüs aşısında yan etkilerle karşılaşıldığında yapılacak olanlar açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama haberimizde.

yan-etkilerle-karsilasildiginda-yapilacaklar

Koronavirüs aşısında yan etkilerle karşılaşıldığında yapılacaklar belli oldu. Koronavirüs aşısında yan etkilerle karşılaşıldığında ne yapılacak? Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından bu konu hakkında açıklama geldi.

Koronavirüs Aşısında Yan Etkilerle Karşılaşıldığında Ne Yapılacak?

Türkiye'de koronavirüs aşısı sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı da yan etkilerle karşılaşıldığında yapılacakları duyurdu.

Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik destekleyici yaklaşımlar şunlardır:

  • Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık

Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.)
Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

  • Yorgunluk 

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.

  • Hafif ateş, titreme 

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  • Baş ağrısı 

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  • Kas/eklem ağrısı 

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  • Kusma, ishal 

Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

COVID-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Türkiye Canlı Aşılama Verileri Nasıl Takip Edilir?
Bilim

Türkiye Canlı Aşılama Verileri Nasıl Takip Edilir?

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşılarının ve sonuçlarının anlık olarak paylaşacağını duyurmuştu.

Koronavirüs salgınında ateş, vücut ağrıları ve boğaz ağrısı en yaygın belirtiler arasında yer almakta. Çok sayıda koronavirüs hastasında kuru öksürük görülüyor. Koronavirüs yakın temas ile insanlardan insanlara geçmekte. Virüsten korunmak için insanlarla yakın temasta bulunmamanız ve ellerinizi sık sık yıkamanız önerilmekte. Öksürürken ve hapşururken ağzınızı / burnunuzu kapatmayı unutmayın.

Telegram kanalımıza katılarak hem sorular sorabilir hem de teknolojik ürünler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Telegram kanalımıza burada yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hemen aşağıdan Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulamasını cihazınıza indirebilir ve son duruma bakabilirsiniz. Hayat Eve Sığar uygulamasında koronavirüs haritası yer alıyor. Bu haritada üzerinden nerelerde koronavirüs var olduğu bölgelerin ne kadar derecede riskli olduğu görülüyor. Aynı zaman HES kodu işlemleri de uygulama üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

YORUMLAR