Yandex'ten Alibaba'ya Rakip Olacak Yeni Girişim

Bringly Yandex

Rusya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden Yandex, farklı alanlarda yeni girişimler yapmaya devam ediyor. Rusya’nın en büyük ticaret platformlarından Yandex.Market’i globalleştirme kararı alan firma, bringly.ru adresinde hizmet vermeye başladı.

E-ticaret sitesi Yandex.Market’i uluslararası hale getirmeye karar veren Yandex, bringly.ru adresinde hizmet verecek yeni sitesinin farklı ülkelerden satışlara açılacağını söyledi. Türkiye’den de satış yapılabileceğini duyuran şirket, test amaçlı olarak yayına açılan sitede Türkiye, Güney Kore, Çin, Almaya, İngiltere, İsrail ve diğer ülkelerden giyecek, kozmetik ürünleri, ayakkabı, elektronik eşya, gibi ürünleri satışa sundu.

Pazar yeri şeklinde faaliyet göstermesiyle oldukça tanıdık bir pazarlama strateji yürüten Yandex, internet sitesinde satıcıların kendi mağazalarını kurabileceklerini ve bu mağazalar üzerinden Yandex onaylı ürünleri satabileceklerini belirtti. Yandex.Market Uluslararası Geliştirme Müdürü Aleks Vasilyev, uluslararası alışverişin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve Rusların üçte ikisinin yabancı internet mağazalarından alışveriş yaptığını belirtti.

Deneme aşamalarının ardından internet sitesini genele yayarak, farklı ülkelerden de satın alımlara açmak istediklerinin altını çizen Yandex, böylece ortaya Alibaba’nın rakibi bir Pazar yeri sitesi çıkarmak istediğini de göstermiş oldu.