Yandex'e Kişiselleştirilebilir Arama Sonuçları Özelliği Geldi

Yandex'e Kişiselleştirilebilir Arama Sonuçları Özelliği Geldi

Rusya'nın bir numaralı arama motoru Yandex, Türkiye arama motoru piyasasına girdiği ilk günden beri Türk kullanıcılar için yaptığı yenilikler, kullanıma sunduğu servisler ve geliştirmelerle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Günden güne kullanıcılara sunduğu arama deneyimini de geliştiren Yandex, geçtiğimiz hafta içerisinde kullanıcıların beğenisine sunduğu kişiye özel arama sayesinde kullanıcıların ilgi alanlarına özel arama sonuçlarını sunmayı hedefliyor. Yeni gelen arama özelliği sayesinde kullanıcılar için en uygun arama sonuçları arama motoru üzerinde listelenecek.

Örneğin ilgi alanı yemek tarifleri olan bir kullanıcının, Yandex üzerinde "Mısır" kelimesiyle arama yapması durumunda karşısına çıkacak arama sonuçları genel olarak yemek tarifleri ve mısırla yapılabilecek yemekler olurken, ilgi alanı gezi olan bir kullanıcı için aynı kelimenin Yandex üzerinde aranması durumunda, arama sonuçları arasında Mısır'da ilgilisini çekebilecek oteller, görülmesi ve gezilmesi gereken yerler listelenecek.

Yandex, kendi arama servisini düzenli ve sık olarak kullanmakta olan kullanıcılara ait arama verilerini göz önünde bulundurarak, kullanıcıların arama sonuçlarını istatistiksel verilerle kişiselleştiriyor. Arama sonuçlarının dışında yine kullanıcıların ilgi alanlarına göre sorgu önerileri sunan yeni servis, zaman içerisinde kullanıcıların ilgi alanlarındaki değişimleri de takip edebilecek akıllı bir algoritmaya sahip.

Arama sonuçlarını konusunda devrim niteliğinde bir yenilik olan kişisel arama özelliğinden yararlanmak istemeyen kullanıcılar, Yandex üzerinde yer alan arama ayarları menüsü aracılığıyla bu özelliği devre dışı bırakabilirler.

Viber Hacklendi

YORUMLAR