Yandex'in Google'a Karşı Açtığı Davada Karar Açıklandı!

Yandex'in Google'a Karşı Açtığı Davada Karar Açıklandı!

Rusya'nın en büyük arama motoru Yandex, Android cihazlarda bir takım Google uygulamalarının halihazırda yüklü olarak gelmesinin rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle konuyu Türkiye Cumhuriyeti Rekabet Kurumu'na taşıdı.

Google'ı Av. Gönenç GÜRKAYNAK, Av. K. Korhan YILDIRIM, Av. Eda DURU, Av. Betül BAŞ ÇÖMLEKÇİ; Yandex'i ise Dr. Kemal Tahir SU'nun temsil ettiği davada Rekabet kurumu kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Yandex şikayetinde konum sağlayıcı olarak "Network Location Provider" kullanmanın zorunlu olduğu için Google uygulamalarının birbirlerine bağlanabildiğini ve Google'ın bu sayede haksız kazanç elde ederek rakiplerini dışladığını savundu.

Kurul karar aşamasında Turkcell, LG, Samsung, Sony, Vodafone, ZTE, Avea gibi üreticilerden de bilgi istedi. Oy çokluğu ile alınan 18 sayfalık kararda kovuşturmaya yer olmadığına karar verilirken, Google'ın cihaz üreticileriyle yaptığı anlaşmalarda bir takım Google uygulamalarının önyüklü olarak sunulmasını talep eden hükmün kaldırılması yönünde görüş bildirilmesi de dikkat çekti.

Yandex Browser'ın Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe Versiyonları Yenilendi!YORUMLAR