Yandex'in Kurucularından İlya Segaloviç, Kansere Yenildi

Yandex'in Kurucularından İlya Segaloviç, Kansere Yenildi

Rusya’nın lider arama motoru Yandex, şirketin CTO ve kurucu ortaklarından İlya Segaloviç’in ani ölümü ile yaşadığı büyük üzüntüyü basın sayfasından açıkladı. Uzun süredir kanserle mücadele eden Segaloviç, kansere yenik düşerek 48 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yandex CEO’su Arkadiy Voloj, Segalovic’in Yandex için önemli bir kayıp olduğunu, Yandex’in kuruluşunda ve gelişmesinde önemli katkıda bulunduğunu, iyilik severliğinden ve teknoloji konusundaki başarısından bahsetti.  

İlya Segaloviç kimdir?

Yandex’in kurucu ortaklarından biri olan İlya Segaloviç, 2000 yılından bu yana şirketin BT Direktörü ve yöneticisidir. 1990 yılında kariyerine yazılım ekibini yönettiği Arkadia Company’de bilgi erişim sistemleri üzerinde çalışmalar yaparak başlayan Ilya, 1993–2000 yıllarında CompTek International’da Erişim Sistemleri Bölümü yöneticiliğini üstlenmiştir. 2000 yılında CompTek International’dan ayrılarak Yandex’in BT Direktörü olmuştur.

Rus Dili Ulusal Antolojisi’nin (Ruscorpora) ve Rus Bilgi Erişim Değerlendirme Semineri (Russian Information Retrieval Evaluation Seminar/ROMIP) çalışmalarına katkıda bulunan Segalovich ayrıca kurucu ortağı olduğu “Maria’nın Çocukları” Sanatlar ve Rehabilitasyon Merkezi’nin (Maria’s Children Art and Rehabilitation Centre) yetim ve ihtiyaç sahibi çocuklara yönelik yardım çalışmalarını da aktif bir şekilde desteklemektedir.

Segaloviç, Moskova’daki Sergo Orjonikidze Rusya Jeolojik Araştırmalar Devlet Üniversitesi’nde jeofizik derecesine sahiptir.

Yandex - Kişiselleştirilebilir Arama Sonuçları

YORUMLAR