"Yanny mi Laurel mi?" Tartışmasına Bilimsel Açıklama

Yanny mi Laurel mi Tartışmasına Bilimsel Açıklama

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan mavi ve siyah elbise tartışmasından sonra, sosyal medya bu sefer de ilginç bir ses kaydıyla ikiye bölündü. "Yanny mi Laurel mi?" tartışmasına dair bilimsel bir açıklama yapıldı.

Söz konusu kaydı dinleyenlerin bir kısmı sesi Yanny şeklinde duyarken, bir kısmı ise Laurel ile duyuyordu. İnsanlarda büyük bir şaşkınlığa yol açan bu durum, sosyal medyayı da ikiye böldü.

Hatırlayacağınız üzere, Tumblr'a yüklenen bir elbise fotoğrafı da benzer tartışmalara neden olmuştu. Bazı insanlar elbisenin mavi ve siyah olduğunu söylerken, bazıları da beyaz gördüklerini belirtmişlerdi.

Sosyal medyanın yeni sorunsalı ise bir ses kaydı oldu. Cloe Feldman tarafından Twitter üzerinden paylaşılan ses kaydı, insanları ikiye böldü.

 

 

Yanny mi Laurel mi tartışmaları arasında konuyla ilişkin yapılan bilimsel açıklama, aslında olayın pek de gizemli olmadığını gözler önüne seriyor.

Dylan Bennett isimli Twitter kullanıcısı, kulaklarımızın duyma frekansında minik farklılar olduğu için ses kaydının herkese farklı geldiğini söyleyerek şu ifadeleri kullanıyor:

"Evet, merak etmeyin kafayı yemediniz! Yüksek frekanstaki sesleri duyabiliyorsanız, muhtemelen 'Yanny' sesini duyuyorsunuz. Ancak 'Laurel' de duymanız olası. Eğer ki yüksek frekanslı sesleri duyamıyorsanız, yüksek ihtimalle 'Laurel' duyuyorsunuz. Sizler için seslerden HQ ve LQ frekansları sildim. RT yapın ki yeni bir kıyafet vakasıyla karşılaşmayalım"

Matt Mikkelsen isimli bir ses mühendisi ise ses kaydını dinleyen kişilerin sesi farklı frekanslarda dinlemeleri sebebiyle böylesine bir farklılığının ortaya çıktığı belirtmişti.

YORUMLAR