Yapay Zeka, 10 Yıl İçinde Sınıflarda Öğretmen Olabilecek

Yapay Zeka, 10 Yıl İçinde Sınıflarda Öğretmen Olabilecek

 

Yapa zekanın hangi meslek dallarını etkileyeceği tartışmasına, yeni bir kategori daha eklendi. Eğitim alanında, öğretmen ve eğitmenlerin de yapay zeka tarafından değiştirilebileceği savunuluyor.

Üstelik, bu tezi savunan da İngiltere Buckingham Üniversitesi'nde rektör yardımcısı olarak görev yapan Anthony Seldon.

Seldon, 10 yıl içerisinde yapay zekanın günümüz öğretmenlerinin de yerini alacaklarını ve klasik eğitim anlayışında bir son vereceklerini söyledi. Rektör yardımcısı Seldon, öğretmenlerin sınıf içi ekipmanların kurulumunu yapan, gerektiğinde öğrencilere yardımcı olan ve disiplini sağlayan asistanlar olarak kalacağını, yapay zekanın geri kalan tüm eğitim, değerlendirme ve müfredatı kontrol edeceğini ifade etti.

Emektar bir eğitmen olan Seldon, yapay zekanın öğrencilerin hızına ayak uydurabileceğini, eğitimin şimdiye kadar hiç olmadığı kadar gelişeceğini de savunuyor. Yapa zeka tabanlı eğitimin öğrencilere uyum sağlamasının güç olmayacağını da savunan rektör yardımcısı, bu teknolojinin öğretmenlerden daha aktif olacağını da düşünüyor. Seldon, sözü edilen teknolojinin eğitimde öğrencileri ses ve yüzleri ile değerlendirebileceğini, bu verileri irdeleyerek yargıda bulunabileceğini de sözlerine ekliyor.  Seldon, "Yapay zeka her öğrenciyi eşit değerlendirecek, onlara iltimas geçmeyecek" diye konuştu.

Yapay Zeka Ne Değildir?

Yapay Zeka’dan Sihirbazlık Gösterisi!

YORUMLAR