Yapay Zeka Belediye Başkanlığına Adaylığını Koydu

Yapay Zeka, Belediye Başkanlığına Adaylığını Koydu

Japonya'da sıra dışı bir belediye başkanı adayı, göreve seçilmesi halinde şehri yapay zekaya emanet edeceğini ve bu sayede herkese fayda sağlayacak adil ve dengeli politikalar üretilebileceğini söyledi.

Japonya'nın Tokyo metropolünde bulunan bir şehir olan Tama New Town, tarihinin belki de en tuhaf belediye seçimlerinden birisini yaşayacak. Zira şehir sakinler, bu aralar dışarı çıktıklarında her yerde üzerinde insansı bir robotun olduğu afişler görüyorlar.

yapay zeka belediye başkanı

Bu ilginç afişleri asan kişi ise kentin belediye başkanlığına aday olan 44 yaşındaki Michihito Matsuda'dan başkası değil. Yenilikçi teknolojilere meraklı olan Matsuda, 1970'lerde inşa edilen Japonya'nın en büyük konut projesi olan Tama New Town'u yapay zeka ile yönetmeyi vadediyor.

Sıra dışı vizyonunu özetleyen ateşli bir konuşma yapan Matsuda, Tama New Town'un, 40 yıl önce Japonya'nın en gelişmiş şehri olduğunu ve mevcut şartların köklü bir değişime ihtiyaç duyduğunu söyledi. 

Matsuda, "Yapay zeka sayesinde herkes için adil ve dengeli politikalar üretebiliriz. Şehrimize dair tüm verileri analiz ederek, ekonomik ve sosyal yönden hızlı bir büyüme sağlayabiliriz. Tüm insanlara karşı tarafsız olacak bir yapay zeka ile şehir çok daha iyi bir şekilde yönetilecektir" ifadelerini kullandı.

robot belediye başkanı

2014 yılında da belediye başkanlığı için adaylığını koyan Matsuda, yaklaşık 4 bin kişinin oyunu almıştı.

Yapay zekaya temkinli yaklaşımıyla bilinen Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, otoriter hükümetler tarafından yaratılan yapay zekaların, kendilerini geliştirmek suretiyle hükümetleri aşabileceklerini ve kendi diktatörlüklerini kurabileceklerini söylemişti. Musk ayrıca, yapay zeka tarafından kurulan diktatörlük rejimlerinin sürekli olabileceğini yani “ölümsüz diktatörlük” altında yaşayabileceğimizi de belirtmişti.

YORUMLAR