Yapay Zeka Cinsiyet Eşitsizliğini Artıracak

yapay zeka kadın

Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu, yapay zeka teknolojileri ile ilgili hiç beklenmedik bir sonucu ortaya çıkardı. Yayınlanan yeni raporda yapay zeka kullanımı, hem kadınların daha çok işsiz kalmasına neden olacak hem de kadınlarla erkekler aralarındaki ücret eşitsizliğini daha da artıracak.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yayınlanan 2018 Küresel Cinsiyet Ayrımı Raporu, kimsenin aklına gelmeyecek ayrıntıları ortaya çıkardı. Raporda, yapay zekanın kadınlar ile erkekler arasındaki ücret eşitsizliğini derinleştireceği ve binlerce kadının işsiz kalmasına sebep olacağı bilgilerine yer verildi. WEF Genel Müdürü Saadia Zahidi ise bilişim teknolojisi ve mühendislik alanlarında çalışan kadınların sayısının artırılmaması durumundaysa kadın-erkek ücret eşitsizliğinin tavan yapacağını belirtti ve durumu hemen aşağıdaki gibi anlattı.

“Öncelikle idari ve müşteri hizmetleri gibi daha çok kadınlar tarafından doldurulan pozisyonların yerini giderek yeni teknolojiler alıyor. Ayrıca bilişim teknolojisinde hızla gelişen makine öğrenmesi ve büyük veri gibi özellikler, genellikle erkeklerden çok kadınların bulunduğu pozisyonlarda kullanılıyor. Bu da onlara olan ihtiyacın giderek azalmasına neden olacak.” Rapora göre, kadınların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konularına odaklı pozisyonlardaki azlığı da önemli sorun. Bu nedenle yapay zeka içerikli pozisyonlarda cinsiyet eşitsizliği diğer sektörlere oranla üç kat daha fazla. Kadınlar bu alandaki işgücünün sadece yüzde 22'sini oluşturuyor. Bu, aynı zamanda “yapay zekanın insan gibi düşünüp insan gibi davranmasını” amaçlayan yazılım programlarının erkek egemen zihniyete sahip olması riskini de artırıyor. WEF Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi Bölümü Başkanı Kay Firth-Butterfield, “Yapay zeka programlarının tüm nüfusun özelliklerini yansıtması hayati önem taşıyor. Ancak yok ve bu büyük bir sorun” diye konuştu.