Yapay Zeka Doom'a Yeni Bölüm Yaptı

Doom yapay zeka

İtalya’da yapay zeka üzerine çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yapay zekaya ilk Doom için bölüm tasarlattılar.

Geliştirilen teknikle birlikte oyun yapımcılarının oyun bölümlerini yapay zekalara tasarlatabilecekleri söylendi.

1993 yılında yayınlanan ve oyun dünyasını kökünden değiştirmeyi başaran Doom, birinci kişi bakış açısıyla oynanan nişancı oyunları için dönüm noktası olmuştu. Özellikle iki boyutlu olmasına karşın üç boyutlu gibi görünmesiyle oynayan herkesi büyüleyen Doom, yapay zeka çalışmalarına konu oldu.

Milano Politeknik Üniversitesi (Politecnico di Milano) bünyesinde kurulan laboratuvarda çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, geliştirdikleri yapay zekaya insanların yaptıklarına benzer Doom bölümleri yapmayı öğrettiler. Kullandıkları “derin öğrenme” teknikleriyle birlikte, yapay zeka ilk olarak orijinal oyunda yer alan bölümleri tanıtan bilim insanları, sonrasında oyuncular tarafından geliştirilen ve yayınlanan bölümlere geçtiler. 9,000 farklı bölümden ayırt edici olan 1,000 tanesini seçen araştırmacılar, en sonunda yapay zekanın bölüm geliştirebilecek kapasiteye ulaşmasını sağladılar.

Generative adversarial network (Gan) adı verilen teknikle bölüm yapmayı öğrenen yapay zeka, binlerce bölümü inceledikten sonra en iyi sonucu ortaya çıkarmayı başardı. Çalışmayı yapan araştırmacılar, bu tekniğin geliştirilmesiyle birlikte oyun yapımcılarının bölümleri yapay zeka yardımıyla geliştirebileceklerini söylediler.