Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirebilir

Ünlü bilim adamı Stephen Hawking yapay zeka konusunda endişeli

Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirebilir

İnsanlık olarak, teknolojiyi geliştirmekte ve kullanımda zirvede olduğumuz bu yıllarda, teknolojiden bizim için yapması için daha çok şey istiyoruz. Otomatikleşmiş sistemler fabrikalarımızda üretim yapıyor ve robot teknolojileri de son hızla geliştiriyoruz. Kendi kendine düşünüp, karar verebilen sistemler için söylenen ve yapay zeka adlandırılan bu konu üzerine onlarca film çekildi, kitap yazıldı ama konu durulacağa benzemiyor.

Ünlü teorik fizikçi Stephen Hawking, BBC ile yaptığı röportajda yapay zekayla ilgili fikirlerini paylaştı. Hawking’e göre, birkaç on yıl içerisinde yapay zeka aşırı oranda geliştirilecek. Ünlü bilim adamı, yapay zekanın insanlık için yararlı olacağını, fakat kendini geliştirebilecek seviyeye geldiğinde ise kontrolü kaybedebileceğimizi ve insanlığın tehlikede olabileceğini düşünüyor.

Peki yapay zeka bugün hayatımızda mı? Yanıt, evet. Google’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı kendi kendine gidebilen araçlar bir yapay zeka tarafından kontrol ediliyor. Amerikalı elektrikli araba üreticisi Tesla ise, çok yakında kendi kendine gidebilen araçlarının yollarda olacağını duyurdu, fakat aynı duyuruyu yapan şirketin sahibi de yapay zekanın geliştiğini ve bundan endişe duyduğunu açıklamıştı.

YORUMLAR